Automatyczny proces parkowania pojazdu

 

Po drogach przebiegających przez centra dużych miast każdego dnia przemieszcza się niezliczona ilość pojazdów. Transport kołowy stał się obecnie jednym z głównych sposobów na podróżowanie czy wykonywanie czynności zawodowych. Samochód dla wielu osób jest narzędziem, które pozwala zarobkować. Wszystko to sprawia, że na najbardziej ruchliwych ulicach w godzinach szczytu mogą tworzyć się korki. Problemem jest również znalezienie przestrzeni w której bezpiecznie można pozostawić pojazd na czas wykonywania innych zadań.

Zalety parkingów automatycznych

Parkingi automatyczneWarto bowiem wspomnieć, że auta przeważnie większość doby są niewykorzystywane. Dla osób prywatnych stanowią one narzędzie do dojazdu z miejsca zamieszkania do pracy oraz powrotu. Właśnie dlatego w centrach miast koniecznym jest zorganizowanie przestrzeni parkingowej, gdzie możliwym jest pozostawienie pojazdu na czas, gdy jest on niepotrzebny. Ze względu na ograniczoną ilość przestrzeni dostępnej w miastach coraz częściej stosuje się parkingi wielopoziomowe, które są budowane w górę. Parking taki posiada kilka pięter na których łącznie mogą zaparkować tysiące aut. Miejsca takie znajdują się przeważnie w pobliżu dużych biur, obiektów handlowych czy centrach miast. Niemniej rozwiązanie to jest rozwijane tak żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Parkingi automatyczne pozwalają to osiągnąć dzięki zaawansowanej automatyce oraz układom sterowania. Rozwiązanie to umożliwia zaparkowanie pojazdu bez ingerencji człowieka. Kierowca musi jedynie podjechać samochodem we wskazane miejsce. Auto jest później umieszczane na platformie, która sama następnie umieszcza samochód w najbardziej optymalnym miejscu. Architektura całego systemy opiera się na piętrowej platformie oraz windzie, która umożliwia przemieszczanie pojazdów pomiędzy poziomami.

Jest to rozwiązanie przyszłościowe, które pozwala jeszcze bardziej wykorzystać dostępną przestrzeń. W miastach jest niezwykle istotne ponieważ przestrzeni zaczyna brakować, a aut nieustannie przybywa. Właśnie dlatego potrzebne są systemy, które będą w stanie zoptymalizować obecnie stosowane rozwiązania. Parkingi automatyczne pozwalają przyspieszyć proces parkowania oraz uniknąć wszelkich zdarzeń losowych z nim związanych. Dla kierowcy jest to również spore ułatwienie ponieważ nie musi się on przemieszczać pomiędzy kolejnymi poziomami w poszukiwaniu wolnego miejsca.