Budowa domu – konieczne formalności

Budowa domu jest ogromny przedsięwzięciem logistycznym i materialnym. Koszt zakupu materiałów czy działki zazwyczaj skutecznie obciąża nasz budżet domowy w większości przypadków zmuszając do zaciągnięcia kredytu. Należy jednak pamiętać, że zanim rozpoczniemy budowę, konieczne jest uzyskanie niezbędnym pozwoleń i przeprowadzenie badań gruntu.

Jakie pozwolenia uzyskać, aby wybudować dom?

geotechnika poznańBudowa domu jest ciężkim, długotrwałym procesem, składającym się z wielu różnych etapów, które wymagają załatwiania wielu formalności. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto zapoznać się, jakie artykuły prawne regulują zagospodarowanie działki budowlanej, oraz zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. Są to przed wszystkim dokument potwierdzający status działki budowlanej, po dziennik budowy, a następnie złożyć je w odpowiednim urzędzie. Warto również zatrudnić zaufanego kierownika budowy, który odciąży nas od obecności na miejscu stawiania domu, dzięki czemu będziemy mogli zając się sprawami urzędowymi. Przed przystąpieniem do budowy domy, warto stworzyć dokładny kosztorys budowy domu, a następnie wyszukać odpowiednią firmę specjalistyczną, która zajmie się wykonaniem badań geotechnicznych gruntu pod zabudowę. Można rozgłosić wiadomość, że ktoś aktualnie poszukuje geotechnika Poznań to miasto, gdzie wielu z ich szuka zleceń do wykonania, więc z pewnością właśnie tam znajdziesz najlepszych fachowców. Badania te są kluczowe do uzyskania pozwolenia na budowę, dlatego też warto je przeprowadzić na pierwszym miejscu, przed rozpoczęciem prac. Po wykonaniu wszelkich badań, czy tez uzyskania kolejnych opinii czy pozwoleń należy dostarczyć je do odpowiedniego działu w urzędzie, któremu podlegamy. Kolejne dwa istotne elementy to Plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy.

Są to najistotniejsze elementy, które musimy uzyskać przed rozpoczęciem prac. Na początku należy oczywiście sprawdzić jaki status ma nasza działka, w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli ma ona status – przeznaczona pod zabudowę, wystarczy złożyć wniosek o wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, kosztujący około stu złotych, w wydziale Architektury miejscowego Urzędu Gminy lub Miasta. Taki wypis uzyskamy od ręki lub ewentualnie trzeba będzie na niego kila dni poczekać.