Co musimy wiedzieć, wybierając piec obrotowy?

Każdy piec obrotowy jest zaprojektowany ze specjalnymi adaptacjami do materiału, do którego jest używany. Podstawowymi elementami decydującymi o funkcji pieca obrotowego są urządzenia, które odpowiadają za wprowadzanie i wydawanie materiału oraz przepływ materiału. Warto dowiedzieć się, co musimy wiedzieć, wybierając piec obrotowy. Tradycyjnie piece obrotowe są statyczne i nie posiadają systemu przechylania. 

Spalanie powierzchniowe w piecach obrotowych

wysokojakościowe piece obrotoweJednak dzięki przechylanej konstrukcji piec jest elastyczny i może pomieścić szereg materiałów wsadowych. Mechanizm przechylania umożliwia obracanie się bębna pieca przy zachowaniu stałej temperatury, podczas gdy nieruchoma membrana jest nachylona i przechylona. Piece obrotowe mają wiele zalet, w tym skrócony czas cyklu i wydajność, a także mniejsze zużycie. Piec obrotowy to urządzenie mechaniczne służące do eksponowania części materiałów sypkich i organizowania ich ciągłego transportu przez piec. Jego budowa i działanie jest podobne do innych pieców obrotowych. Niemniej jednak wysokojakościowe piece obrotowe mają wiele specyficznych cech i muszą być dostosowane do rodzaju użytego materiału. W szczególności urządzenia do wprowadzania i wyprowadzania materiału muszą być dostosowane do właściwości materiału sypkiego. Zakłady wykorzystują ciągły piec obrotowy z modyfikowanymi piecami cementowymi i chemią żużla Na2S-FeS. Nowsze instalacje pieców obrotowych łączą gazy sanitarne z gazami procesowymi pieca i gaszą je przed wejściem do filtrów workowych. Nie używają skruberów za filtrami workowymi, ale polegają na odsiarczaniu pasty i dodatkach topnika Na2CO3-Fe w celu wychwytywania siarki z kamienia sodowego. W piecu okresowym kąpiele elektrodowo-solne są stosowane w celu obniżenia kosztów produkcji związanych z danym rodzajem metalu. Proces polega na dodaniu soli do kąpieli wodnej przed wprowadzeniem metalu do pieca. Odbywa się to poprzez osiowe wiercenie końców elektrod. Druga ściana otacza komorę i zapobiega kontaktowi materiału wprowadzonego do pieca z elektrodami.

Elektrody grafitowe stosowane są w procesach lutowania twardego. Elektrody te są zazwyczaj chłodzone wodą lub powietrzem. Piece z zanurzonymi elektrodami grafitowymi są wyposażone w mechanizm popychający do okresowego wprowadzania elektrody do kąpieli. Piec obrotowy jest szczególnie przydatny w procesach lutowania zanurzeniowego aluminium. Jego konstrukcja jest również energooszczędna. Materiał jest powszechnie dostępny, tani i wytrzymały.