Ćwiczenia ważną częścią rehabilitacji po endoprotezoplastyce

Zabieg endoprotezoplastyki polega na wymianie zmienionego chorobowego stawu, zastąpieniu go sztucznym. Wskazaniem do jego wykonania są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe. Operacja jest niezbędna w przypadku, kiedy leczenie zachowawcze, odpowiednio dobrane działania manualne, a także ćwiczenia nie przynoszą pożądanych rezultatów. Pacjenci zmagają się z dolegliwościami bólowych, zmniejszeniem zakresu ruchu, a także pogorszoną jakością życia.

Zabiegi rehabilitacyjne konieczne po endoprotezoplastyce

skuteczna rehabilitacja po endoprotezieWażnym elementem leczenia pooperacyjnego jest skuteczna rehabilitacja po endoprotezie. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie aparatu ruchowego. Zabieg zazwyczaj wykonywany jest u osób starszych, dlatego ważne jest, by działania rehabilitacyjne były dostosowane do ogólnego stanu pacjenta. W pierwszym tygodniu po operacji wykonywane są zajęcia izometryczne mięśni, bierne oraz czynno-bierne. Pacjenci mogą wykonywać także ćwiczenia oddechowe, z czasem odbywa się ich pionizacja. Dzięki temu można zapobiegać powikłaniom pooperacyjnym. Ważne jest, by odciążyć kończynę po zabiegu. Po około sześciu tygodniach od operacji pacjent może rozpocząć wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Ważny jest również trening siły mięśniowej. Działania powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Dzięki właściwie przeprowadzonym zabiegom pacjenci mogą odzyskać sprawność, pozbyć się dolegliwości bólowych, zwiększyć ruchomość stawu. Początkowo rehabilitacja obejmuje czynności, które wykonywane są w pozycji leżącej lub siedzącej. Z czasem zwiększa się ich poziom trudności. Mogą być wówczas wykonywane w pozycji stojącej, sprawdza się także jazda na rowerze stacjonarnym. Ćwiczenia mają za zadanie zredukować ból oraz obrzęk, przywrócić pełny zakres ruchu, a także odbudować siłę mięśniową.

Uciążliwe bóle stawu kolanowego lub biodrowego wymagają stosowania odpowiedniej rehabilitacji i farmakoterapii. W przypadku, kiedy tego typu działania nie przynoszą pożądanych efektów, może to świadczyć o zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych stawów. Wówczas konieczny jest zabieg wszczepienia endoprotezy. Wykonywany jest wówczas, gdy naturalne struktury stawu ulegają znacznemu zniszczeniu. Implant wszczepiany jest w miejsce zniszczonych tkanek stawowych. Dzięki temu pacjenci mogą powrócić do pełnej sprawności, poruszać się bez bólu. Niezwykle ważna jest jednak współpraca ze specjalistą, wykonywanie zleconych przez niego ćwiczeń.