Czy wyróżnia się profesjonalna drukarka 3D

Druk 3D jest stosunkową nową metodą wydruku, który obecnie jest używany nie tylko do zastosowań naukowych, ale również i produkcyjnych. Drukowanie 3D jest wykorzystywane między innymi do wytwarzania protez medycznych, czy nawet części mechanicznych. Oczywiście, do użytku profesjonalnego koniecznie trzeba posiadać zaawansowany sprzęt do wydruku w technologii 3D.

Jak wybrać zaawansowaną drukarkę 3D?

profesjonalne drukarki 3dPonieważ druk 3D staje się coraz powszechniejszy, na rynku pojawiają się coraz więcej różnego typu drukarek 3D, które bardzo mocno różnią się cenami. W związku z tym przedsiębiorcy mogą mieć problem jak odróżnić profesjonalne drukarki 3D od tych o mniejszych możliwościach. Pierwszym kryterium, które pozwoli dokonać odpowiedniego wyboru jest cena. Większość tanich drukarek 3D są to urządzenia o bardziej hobbystycznym przeznaczeniu, w związku tym nie powinniśmy ich brać nawet pod uwagę jeżeli zależy nam na wykorzystaniu druku 3d do zadań przemysłowych. Można wiec ogólnie założyć, że im droższa drukarka 3D tym większe możliwości posiada i można ją stosować do zadań profesjonalnych. Oczywiście to tylko wstępna selekcja przed wyborem odpowiedniej drukarki profesjonalnej. Kolejny krok to przyjrzenie się parametrom poszczególnych modeli. Drukarki do zastosowań hobbystycznych zazwyczaj są przeznaczone do druku za pomocą jedynie filamentów ABS czy PLA. Jest tak, ponieważ są to filamenty tanie, szeroko dostępne i nie emitujące podczas topienia żadnych szkodliwych związków. W związku z tym mniej zaawansowane drukarki 3D można rozpoznać po tym, że nie posiadają wydzielonej komory roboczej do pracy. Dodatkowo, w ich parametrach powinno być wyszczególnione, że nadają się do druku przy pomocy innych filamentów niż tylko ABS czy PLA. Kolejny bardzo ważny parametr, po którym łatwo rozpoznać profesjonalną drukarkę 3D, to rozmiar tego urządzenia. Drukarki do zastosowań domowych są zazwyczaj niewielkie, gdyż nie posiadają w swoim wnętrzu tak zaawansowanych podzespołów jak modele profesjonalne. Zaawansowane drukarki 3D są zazwyczaj znacznie większe.

Jeśli jesteśmy przedsiębiorcą wykorzystującym druk 3D podczas procesów produkcyjnym, musimy wybrać odpowiedni sprzęt do takiego wydruku. Takie drukarki nie spełnia bowiem naszych wymagań i będą niewystarczająco wydajne. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać profesjonalny sprzęt od tego do zastosowań hobbystycznych.