Czym jest rekomendowane siodło do jazdy konnej?

Jeździectwo to sport, który istniał już w starożytnym Egipcie. Technika i zasady obchodzenia się ze zwierzęciem na przestrzeni lat bardzo się zmieniły, na szczęście na plus. Obecnie zabronione jest używanie jakiejkolwiek przemocy, a sposób jazdy wypracowany jest w taki sposób, aby jak najbardziej współgrał z ruchami konia, nie obciążał za bardzo jego mięśni – nie bardziej niż jest to konieczne.

Jak wybrać rekomendowane siodło do jazdy konnej?

rekomendowane siodła do jazdy konnejJazda konna niestety nie jest tanim sportem, choć z każdym rokiem coraz bardziej zyskuje na popularności. Sama nauka jazdy nie jest ogromnym wydatkiem, zwłaszcza na początku – wystarczy wyposażyć się w podstawowy sprzęt. Godzina jazdy w szkółkach jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu. Będąc już na wyższym etapie, zaczynamy myśleć o zakupie własnego wierzchowca, tutaj niestety zaczynają się te wspomniane koszty – samo kupno konia jest sporym wydatkiem, ważne jest utrzymanie go i to, aby wyposażyć go w niezbędny sprzęt do jazdy. Najważniejszym punktem ekwipunku są rekomendowane siodła do jazdy konnej, co to właściwie znaczy? Właściwie każde siodło będzie spełniało swoją funkcję, czy tanie będzie różniło się czymś od drogiego? Oczywiście, że tak! Aby wybrać droższe siodło, należy najpierw zaczerpnąć rady od osoby, która do nas przyjedzie, zmierzy konia i pomoże dobrać pod niego odpowiednio rozmiar łęku i poduszek podbicia. Jeśli one będą odpowiednio dopasowane, unikniemy takich problemów, jak na przykład bolące plecy u naszego pupila. Do siodła należy zakupić jeszcze parę akcesoriów takie jak puśliska i strzemiona, a także popręg, dzięki któremu siodło nie ześlizgnie się z grzbietu wierzchowca. Ważne jest dbanie o prawidłową pielęgnację siodła, jest to skóra, więc trzeba ją regularnie oliwić, czyścić i chronić przed zimnem w stajni, w przeciwnym razie skóra może się pomarszczyć, nie będzie to estetyczne.

Każdy chce dla swojego zwierzęcia jak najlepiej, nie ma tu żadnych wątpliwości. Zapewniając mu odpowiednie żywienie i opiekę weterynaryjną, powinniśmy zadbać również o prawidłowo dopasowany sprzęt, a jednym z najważniejszych jego części jest właśnie siodło. Odpowiednio dobrane nie będzie się przesuwać, nie będzie sprawiało zwierzęciu dyskomfortu i nam przy okazji oczywiście również.