Czym są ustawienia systemowe Berta Hellingera?

Życie w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Wiele się od nas wymaga, zarówno na tle zawodowym, jak i rodzinnym. Mamy coraz więcej obowiązków, przez co odczuwamy coraz silniejszą presję, z którą nie jest łatwo sobie poradzić. Z tego też powodu coraz więcej mówi się różnego rodzaju problemach na tle nerwowym i psychicznym. Ciężko nam sobie poradzić z ogromną ilością problemów, które mają tendencję do grupowego atakowania nas.

Czy warto korzystać z ustawień systemowych Hellingera?

ustawienia hellingeraNa szczęście obecnie psychologia rozwija się naprawdę szybko, a codziennie prowadzone są kolejne badania, dzięki którym możemy poznawać mechanizmy kierujące zachowaniem człowieka, jego emocjami, a dzięki temu tworzyć nowe metody terapeutyczne. Jednym z takich twórców był Bert Hellinger, który to na początku dziewiętnastego wieku wysnuł teorię na temat tego, skąd biorą się nasze codzienne problemy i trudności. Według jego teorii wszystkie nasze problemy wynikają z nieprawidłowych, całkowicie zerwanych, czy też zaburzonych relacji rodzinnych. Ich naprawienie pozwoli nam na rozwiązanie naszych obecnych problemów. Na tej teorii oparł on swoją metodę leczenia, którą określił jako ustawienia systemowe, czy też ustawienia Hellingera. Terapia ta jest formą terapii grupowej, w której każdy członek bierze udział w procesie leczenia. Początkowo osoba, która poddawana jest terapii, opowiada o swoich problemach w kilku zdaniach, a następnie prowadzący zajęcia nadaje członkom grupy role poszczególnych członków rodziny tej osoby. Członkowie grupy ustawiani są w przestrzeni w ten sposób, aby symbolizowało to rzeczywiste relacje panujące między poszczególnymi członkami rodziny. Następnie zadaje on trafne pytania, dzięki którym uczestnicy spotkania są w stanie dobrze wcielić się w nadane im role. Odczuwają oni podobne emocje, które są tak intensywne, że możemy odczuwać rzeczywiście radość, czy też smutek.

Dzięki takiej terapii doskonale możemy zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego w przeszłości dana osoba postąpiła tak, a nie inaczej, a następnie możemy zrozumieć, skąd wzięły się u niej konkretne zachowania, które uważamy za niekorzystne. Taka terapia przynosi bardzo szybkie efekty, bo poprawę możemy zauważyć już nawet po pierwszych zajęciach. To zdecydowanie szybciej, niż w przypadku standardowej psychoterapii.