Do czego służą cewniki moczowe?

Jestem studentką pielęgniarstwa. To dopiero początek mojej drogi z tym kierunkiem. Na razie razem z koleżankami i kolegami uczymy się o różnych sprzętach i zabiegach medycznych. Na ostatnich zajęciach w piątek dowiedzieliśmy się dosyć dużo informacji na temat cewników urologicznych. Muszę przyznać

buyantibiotics24.net

, że nigdy nie wiedziałam na żywo takich sprzętów. Na szczęście wykładowczyni przyniosła nam takie cewniki i pokazała, jak one wyglądają i do czego służą.

Szerokie zastosowanie cewników moczowych

cewnik urologicznyWykładowczyni pokazała nam cewnik urologiczny i powiedziała z czego on się składa. Okazało się, że cewnik jest wykonany z silikonowego lub lateksowego materiału. Są to tworzywa w pełni hipoalergiczne, dlatego świetnie nadają się także dla osób, które mają alergie lub skłonność do podrażnień skóry w miejscach intymnych. Cewnik, który wykładowczyni przyniosła na zajęcia składał się z cienkiej rurki, którą należy wprowadzić do pęcherza oraz worka na mocz. Były to tak zwany cewnik wewnętrzny. Posiada on bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim stosuje się go w przypadku osób, które nie mogą samodzielnie udać się do toalety. Dzięki cewnikowi nie muszą one załatwiać swoich potrzeb do tak zwanego basenu czy też nosić specjalnych pampersów dla dorosłych. Cewniki zapewniają więc komfort. Stosuje się w przypadku osób starszych, które mają problemy z trzymaniem moczu, ale także w przypadku osób z jakiegoś powodu unieruchomionych, na przykład po złamaniu nogi czy biodra, przez co nie mogą wstawać. Innym, mniej znanym zastosowaniem cewników jest używanie ich w trakcie operacji ginekologicznych lub urologicznych. Stosuje się je zarówno w trakcie trwania samej operacji, po to aby pacjent nie oddał mimowolnie moczu, jak i po operacji, kiedy pacjent po narkozie nie jest w stanie samodzielnie wstać lub zapanować w pełni nad potrzebą oddawania moczu.

Podczas zajęć dowiedziałam się także, że po operacjach ginekologicznych i urologicznych cewniki moczowe dają jeszcze jedną zaletą. Dzięki temu, że rana nie ma bezpośredniego kontaktu z bakteriami zawartymi w moczu, szybciej się goi i ryzyko wdania się zakażenia jest minimalizowane. Teraz już wiem jak wygląda cewnik, do czego służy i kiedy podczas praktyk studenckich będę mogła przeprowadzić zabiegi z jego użyciem.