Dobre kasy sklepowe

Prowadzenie firmy handlowej wiąże się z bieżącym rejestrowaniem sprzedaży. Przeważnie jest do tego celu wykorzystywana kasa fiskalna lub drukarka. Nie mniej jednak nie tylko sklepy z nich korzystają, ale także firmy usługowego takie jak salony kosmetyczne, firmy transportowe czy gastronomiczne. Jednak nie wszystkie z nich mogą dowolnie wybierać rodzaje urządzeń fiskalnych.

Jaką kupić kasę fiskalną?

kasy fiskalne sklepRejestrowanie sprzedaży wymaga konsekwencji, dokładności i systematyczności. Nie da się tego robić ręcznie, zatem potrzebna jest kasa. Jej wybór powinien być dostosowany do wymagań i specyfiki firmy, gdyż będzie ona służyć przynajmniej przez kilkanaście lat. Przeważnie firmy stacjonarne, które prowadzą sprzedaż na jednym stanowisku, wybierają kasy stacjonarne, które nie mogą być przenoszone, gdyż muszą być na stałe podłączone do źródła zasilania. Natomiast drugim rodzajem są kasy mobilne, które mają wbudowane akumulatory, pozwalające na przynajmniej kilkanaście godzin pracy poza siedzibą firmy. Bez względu jako rodzaj wybierzemy, to najtaniej kasy fiskalne sklep internetowy nam zaoferuje. W zależności od modelu, ich ceny zaczynają się od około dziewięciuset złotych, a mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Na ich cenę na pewno wpływa wielkość bazy danych, która odgrywa kluczową rolę w korzystaniu z kasy, ponieważ są na niej zapisywane wszelkie transakcje. Jeżeli firma posiada spory asortyment, to każdą pozycję musi wprowadzić na kasę, a to już zajmuje sporą cześć bazy. Do tego dochodzą bieżące transakcje sprzedaży, które muszą być przechowywane przez pięć lat. Tanie kasy mają niewielką pojemność bazy, ale zawsze można ją w trakcie użytkowania dokupić. Poza standardowymi kasami, które ma większość przedsiębiorców, dostępne są jeszcze kasy online, które jako jedyne mają wbudowany moduł do zdalnego łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas.

Każdy przedsiębiorca prowadzący firmę handlową czy usługową, powinien wiedzieć, że może się starać o uzyskanie dofinansowania na zakup pierwszej kasy fiskalnej. Dotyczy to także przedsiębiorców, który w wyniku zmiany ustawy, są zobligowani zmienić starą kasę na kasę w wersji online. Udzielane dofinansowanie jest jednorazowe, a jego wysokość nie może przekroczyć siedmiuset złotych.