Działanie i funkcje falownika

Z pewnością z pojęciem falownika spotkaliśmy się niejednokrotnie w naszym życiu. Inna nazwa funkcjonująca na tego typu urządzenie to przemiennik częstotliwości. Jego funkcja jest bardzo prosta. Służy bowiem do przetwarzania prądu przemiennego o określonej częstotliwości na prąd stały o częstotliwości, którą możemy regulować.

Czym jest falownik?

falownikiW życiu codziennym falowniki odnalazły wiele zastosowań. Najczęstszym wśród nich jest montaż przemienników częstotliwości w pompach oraz sprężarkach do regulacji prędkości obrotowej silników. W gospodarstwach domowych ich zastosowanie można odnaleźć nawet w pralkach. W powszechnie stosowanych bramach automatycznych dla falowników również znalazło się miejsce. Sterowanie nim nie przysparza większych trudności z tego też względu bez problemu możemy zamykać oraz otwierać bramy przy użyciu pilota. Ze względu na sposób działania możemy wyróżnić dwa rodzaje falowników. Pierwszym z nich jest falownik jednofazowy, czyli jak sama nazwa wskazuje urządzenie tego typu zasilane jest z jednej fazy. Drugim rodzajem jest falownik trójfazowy i analogicznie do poprzedniego zasilany jest on trójfazowo. Dodatkowym podziałem wśród przemienników częstotliwości są falowniki skalarne oraz wektorowe. Pierwszy z nich jest stosowany w prostych aplikacjach, gdzie nie jest wymagana dokładna regulacja prędkości obrotowej. Najczęstszym zastosowaniem falownika jest silnik samochodowy. Przed wyborem odpowiedniego do swojego pojazdu należy jednak odczytać dane z tabliczki znamieniowej silnika.

Podstawową funkcją falownika jest sterowanie prędkością obrotową silnika. W zależności od sposobu sterowania, niektóre z przemienników częstotliwości mogą obsługiwać kilka silników jednocześnie. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego falownika względem danych technicznych podanych na tabliczce znamieniowej silnika.