Efektywne rozwiązania na kolki niemowlęce

Pamiętam pierwsze miesiące w domu z niemowlakiem – ciągłe karmienie, wiszenie wręcz na piersi, odbijanie i ulewanie godzinami po każdym posiłku. Z biegiem lat potrafię się z tego śmiać, ale wtedy nie było mi ani trochę do śmiechu. Buszowałam w Internecie w poszukiwaniu pomocy dla mojego dziecka, które nie było chore, ale miało problemy ze strony układu pokarmowego. Najczęstszym problemem, które pojawiał się w naszym domu, były kolki i z nimi walczyliśmy najdłużej.

Jak pomóc dziecku z kolkami?

efektywne metody na kolki u noworodkaNie zliczę, ile porad z lekarzem rodzinnym zaliczyliśmy w pierwszych tygodniach życia naszego dziecka. Kolki były uporczywym rytuałem, który towarzyszył nam po każdym karmieniu. Po licznych wizytach u pediatry dowiedzieliśmy się, że przyczyny kolek mogą być różne. Jest to oczywiście łykanie dużej ilości powietrza podczas łapczywego jedzenie, przez co tworzą się w żołądku bąbelki, które uchodzą górą i powodują dyskomfort u dziecka. Mogą też wynikać z nietolerancji pokarmowych, na przykład laktozy. Takie problemy pojawiają się u starszych dzieci, które korzystają już z mleka modyfikowanego. W naszym przypadku kolki występowały zarówno po karmieniu piersią, jak i z butelki. W pierwszych tygodniach życia, jako efektywne metody na kolki u noworodka, niesamowicie sprawdzają się masaże. Masaż brzuszka należy wykonywać ciepłą dłonią, najlepiej po wieczornej kąpieli. Gdy ta metoda nie przynosi rezultatów, warto sięgnąć po leki rozkurczowe, które są bezpieczne dla dziecka i przynoszą mu natychmiastową ulgę. Walka z kolką może trwać wiele miesięcy, aż nie znajdzie się sprawdzonego sposobu na uniknięcie jej lub zniwelowanie przykrych dolegliwości. Ważna jest technika karmienia zarówno piersią, jak i butelką, dlatego nie warto spieszyć się podczas karmienia. Łapczywość jest złym sposobem na przyjmowanie pokarmu, tak samo jak nerwowość niemowlaka, niewyspanie, napięcie brzuszka. Wszystko to wpływa na jakość przyjęcia mleka i jego proces trawienia.

Leki na kolki dostępne są w aptekach bez recepty. Bezpieczny środek rozkurczający pomaga w trawieniu i usuwaniu pęcherzyków powietrza. Często noworodki mają jeszcze niedojrzałe układy pokarmowe, przez co mogą powstawać problemy, takie jak zaparcia, gazy, zwroty treści pokarmowych czy kolki i czkawki.