Energooszczędny promiennik podczerwieni

Koszty ogrzewania dużych budynków często były dość zastraszające, zwłaszcza w momencie gdy systemy ogrzewania w owych budynkach były stare i niewydajne. Wymiana ogrzewania była więc coraz częściej wymagana na osiedlu, choć zamiast inwestycji w nowszy system centralny, zaczęliśmy szukać nowszych i bardziej wydajnych rozwiązań, wygodniejszych zarówno dla nas jak i dla mieszkańców. Po dość długich poszukiwaniach i porównywaniu nowoczesnych systemów grzewczych, zdecydowaliśmy się zamontować w budynkach ogrzewanie na podczerwień.

Wydajne grzejniki na podczerwień

nowoczesny grzejnik na podczerwieńByły to urządzenia bardzo nowoczesne i dopiero wchodzące do szerszego użytku, jednak po krótkim czasie, w jakim były w użytku, już zyskały opinię bardzo skutecznych i oszczędnych. Promiennik podczerwieni, w przeciwieństwie do zwykłego grzejnika wodnego czy olejowego, nie nagrzewał powietrza w pomieszczeniu a umeblowanie, oraz osoby przebywające w owym pomieszczeniu. Dzięki temu, temperatura w tak ogrzewanym pomieszczeniu utrzymywała się dłużej, a osoby w nim przebywające zawsze odczuwały optymalną temperaturę, niezależnie od nagrzania powietrza. Nawet w przypadku konieczności wentylacji pomieszczenia, różnice temperatury były mniej odczuwalne. Oprócz tego, były to urządzenia bardzo wygodne w montażu, gdyż nowoczesny grzejnik na podczerwień nie zajmował o wiele więcej miejsca niż duży zeszyt formatu a4. Jeden taki grzejnik mógł służyć do ogrzania pokoju mieszkalnego o przeciętnych wymiarach, a do większych pomieszczeń wystarczały co najwyżej trzy takowe, zwłaszcza jeśli było ono umeblowane i wyposażone. Z racji bardzo niewielkich rozmiarów, urządzenia mogły być montowane niemal w dowolnym miejscu w pokoju, choć oczywiście największą wydajność posiadały gdy zostały zamontowane pod sufitem i nie były przesłaniane przez meble.

Oprócz zwykłych odmian grzejników, wyglądających niczym płyty z tworzywa sztucznego, w sprzedaży można było znaleźć również bardziej ozdobne egzemplarze, posiadające nadruki czy obrazy na powierzchni płyty, lub nawet takie modele które upodobnione były do ozdobnych kamiennych czy gipsowych płyt. Wszystkie odmiany, jednak, posiadały tak samo dobre parametry i nadawały się do wykorzystania zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w zakładzie pracy.