Gdzie stosuje się taśmę kalenicową?

Podstawową funkcją każdego dachu jest ochrona wnętrza domu, przed takimi czynnikami atmosferycznymi, jak deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne oraz silne porywy wiatru. Całkowicie szczelne pokrycie dachowe, nie będzie przepuszczać wilgoci, gromadzącej się na poddaszu, co z kolei doprowadzi do rozwoju grzybów na ścianach, które są zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Rodzaje taśm dekarskich

solidna taśma kalenicowa aluminiowaDlatego, przy konstrukcji dachu skośnego lub poziomego, zostawia się wloty powietrza pod gąsiorami, na górze dachu. Pozwalają one na wentylację poddasza i odparowanie wody, poprzez zapewnienie swobodnego przepływu powietrza. Otwory wentylacje muszą być odpowiednio zabezpieczone, żeby zapobiec dostawaniu się do wnętrza domu śniegu i wody deszczowej. W tym celu stosowana jest solidna taśma kalenicowa aluminiowa lub miedziana. Taśma kalenicowa zbudowana jest z lakierowanej blachy aluminiowej lub miedzianej, która ma na środku pas otworów perforacyjnych, a jej brzegi są pofalowane. Pofalowane brzegi nadają taśmie kalenicowej elastyczności, dzięki czemu łatwo można ją dostosować do kształtu dachówek, lub innego, zastosowanego, pokrycia dachowego. Jej charakterystyczny kształt pozwala na wentylację dachu, jednocześnie zatrzymując różnego rodzaju opady atmosferyczne, oraz owady, które chętnie tworzą gniazda w naszych domach, czyli osy, pszczoły i szerszenie. Taśmę kalenicową zawsze należy dobrać odpowiednio do rodzaju pokrycia dachu. Na pokryciach o wysokiej fali, należy stosować taśmę o bocznej szerokości części falistej równej 8 centymetrów. Na pokryciach o mniejszej fali wystarczy taśma o szerokości równej około 5 lub 6 centymetrów. Równie ważne jest dobranie taśmy o żądanej paroprzepuszczalności oraz wodoszczelności. W regionach, gdzie zdarzają się bardzo obfite opady atmosferyczne, zaleca się stosowanie taśm o wodoszczelności powyżej 50mm słupa wody. Taśmy kalenicowe są dostępne w wielu różnych wariantach kolorystycznych.

Taśma kalenicowa nie jest jedyną taśmą stosowaną do uszczelniania konstrukcji dachowych. W celu dodatkowego zabezpieczenia folii i membran dachowych stosuje się taśmę dekarską. Pozwala ona na zniwelowanie ryzyka powstania mostków termicznych. Dzięki temu zmniejsza się utrata ciepła z budynku, a my oszczędzamy na ogrzewaniu w sezonie zimowym.