Ile kosztuje wynajęcie autokaru z kierowcą?

Kto najczęściej korzysta z usług wynajmu autokarów? Na pewno szkoły, które potrzebują przewozu dla swoich uczniów. Szkolne wycieczki nie mogłyby się przecież odbyć, gdyby nie wieloosobowe pojazdy, którymi uczniowie są na nie przewożeni. Autokary wynajmowane są również przez firmy, które organizują wyjazdy integracyjne dla swoich pracowników. Bardzo często z wynajmu autokarów korzystają również narzeczeni, którzy organizują transport dla swoich gości weselnych.

Koszt wynajęcia autokaru zależy od kilometrów

najlepsze autokary w KaliszuKażdy wynajem transportu lub przewozu rozliczany jest w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Zauważmy, że wynajmując taksówkę, płacimy za kilometry, które nią przejechaliśmy. Fakt, że są przypadki, w których za wynajem samochodu płacimy od godziny, ale dotyczy się to głównie pojazdów wynajmowanych na śluby. W przypadku autokarów wynajmujący opłacają stawkę kilometrową. Wszystko zaczyna się co prawda od opłaty startowej, która wynosi nawet około kilkuset złotych. Taka opłata pokrywa koszty związane z dojazdem autokaru na miejsce zbiórki. Pozostała część rachunku za wynajem autokaru rozliczana jest już na podstawie liczby kilometrów, które autokar ma do przejechania. Ceny za kilometr są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od modelu autokaru oraz jego wyposażenia. Za najlepsze autokary w Kaliszu trzeba zapłacić około pięciu złotych za każdy przejechany kilometr. To naprawdę niewiele, ale pamiętajmy, że liczba kilometrów liczona jest razy dwa, ponieważ trzeba również zapłacić za powrót autokaru. Policzmy sobie dla przykładu koszt niedalekiej wycieczki – na przykład takiej stukilometrowej. Za przejechanie tej trasy tam i z powrotem zapłacimy około tysiąca złotych. Do tego trzeba sobie doliczyć około pięciuset złotych opłaty startowej. Mamy zatem półtora tysiąca za jednodniową wycieczkę. Jeśli podzielimy to przez około pięćdziesięciu uczniów, to za luksusowy transport wyjdzie po trzydzieści złotych na głowę.

Wynajęcie naprawdę luksusowego autokaru nie kosztuje wcale tak dużo. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zmieści się w nim nawet pięćdziesiąt osób. Jeśli policzymy sobie stawkę za kilometr w przeliczeniu na jedną osobę to wyjdzie nam około dziesięciu groszy na głowę za każdy kilometr. Wynika z tego, że wynajęcie najlepszego autokaru kosztuje naprawdę grosze. Rachunek za taki wynajem może wydawać się duży, ale tylko do momentu kiedy nie podzieli się go na wszystkich podróżujących.