Jak optymalnie dobrać grzejniki

 

Jedną z najważniejszych instalacji w naszych domach jest centralne ogrzewanie. W naszym klimacie funkcjonowanie bez niego w sezonie jesienno-zimowym byłoby bardzo uciążliwe, wręcz niemożliwe. Centralne ogrzewanie transportuje i dostarcza ciepło do wszystkich pomieszczeń w naszych domach, to dzięki niemu w zimie możemy czuć się komfortowo. Zasadniczo system CO składa się z trzech elementów: pieca grzewczego, systemu rur transportujących ciepło oraz grzejników, które mają za zadanie oddawać ciepło w pomieszczeniach.

Moc i styl – nowoczesnych grzejników

grzejnikiBardzo istotnym elementem tego systemu, z którym stykamy się codziennie są grzejniki. Większość z nas pamięta pewnie jak wyglądały one w domach naszych babć i dziadków. Mówiąc delikatnie, nie grzeszyły swoim wyszukanym kształtem i wyglądem tylko odstraszały, każdy chciał je zasłaniać co z kolei powodowało, że nie spełniały do końca swojej funkcji grzewczej – zasłonięcie powodowało zakłócenia w wymianie cieplnej w pomieszczeniu. Obecnie oferta producentów jest na tyle szeroka i atrakcyjna, że grzejniki mogą pełnić nie tylko funkcję grzewczą, ale i stać się ozdobą mieszkania. Najważniejszym jednak czynnikiem, którym powinniśmy się kierować dokonując wyboru jest moc grzewcza. Dobierając moc powinniśmy przeanalizować spełnienia jakich funkcji będziemy oczekiwać od grzejnika w pierwszej kolejności, czy to będzie przede wszystkim grzanie, grzanie i suszenie czy może dogrzewanie. Parametr ten dobieramy oczywiście do powierzchni która ma być ogrzewana. Najbezpieczniej jest kupić  modele trochę mocniejsze od tego jakich potrzebujemy według wyliczeń. Istotnym kryterium przy wyborze jest też materiał z którego są wykonane, najczęściej spotykane są stalowe ale znajdziemy też aluminiowe i żeliwne. Popularność grzejników stalowych wynika z ich dużej różnorodności ale niestety są podatne na uszkodzenia wynikające z niskiej jakości cieczy w instalacji. Aluminiowe bardzo dobrze współpracują z nowoczesnymi kotłami z automatyczną regulacją temperatury. Żeliwne spotkamy już raczej w starszych instalacjach, charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na ciężkie warunki – wytrzymują nawet kilkadziesiąt lat.

Parametry techniczne to niewątpliwie zasadnicze kryterium przy wyborze grzejników, ale wyboru dokonujemy często na kilkadziesiąt lat, więc estetyka też ma dla nas znaczenie. Obecnie producenci dają nam możliwość połączenia odpowiednich parametrów z jakością i stylem. Odpowiednio dobrane grzejniki mogą idealnie współgrać ze stylem pomieszczenia, a nawet nadać mu indywidualny i wyjątkowy charakter.

Stylowe grzejniki dostępne na: https://www.jaga.com.pl/