Jak wycenić mieszkanie?

Każdego roku wiele osób decyduje się na to, aby sprzedać swoje mieszkanie. Ludzie są zdecydowanie bardziej mobilni niż kiedykolwiek i nawet posiadanie nieruchomości nie jest dla nich przeszkodą, jeśli chodzi o przeprowadzkę. Jeśli jednak musimy dokonać sprzedaży, wówczas jest to zdecydowanie trudniejsze. Na początku musimy taką nieruchomość wycenić, ogłaszać się na różnych portalach itp.

Korzystanie z usług rzeczoznawcy przy sprzedaży mieszkania

rzetelna wycena mieszkaniaWycena nieruchomości to bardzo istotna kwestia. Mogłoby nam się wydawać oczywiście, że w tym względzie nie ma absolutnie żadnego problemu. Możemy bowiem samodzielnie oszacować, ile nasze mieszkanie może być warte. Jednak sami nie zawsze jesteśmy obiektywni. Wiele osób ma skłonność do przeszacowania ceny co wpływa na to, że zainteresowanie nieruchomością może być naprawdę bardzo niskie. W tej kwestii zdecydowanie lepiej jest polegać na doświadczeniu i wiedzy osób profesjonalnych, które faktycznie dokonują rzetelnych wycen. Przede wszystkim rzeczoznawca bierze naprawdę wiele rzeczy pod uwagę. Przede wszystkim porównuje za jakie kwoty były sprzedawane mieszkania w danej okolicy i na tej podstawie je wycenia. Dokonuje porównania pod względem metrażu nieruchomości, jej lokalizacji, położenia jeśli chodzi o piętra. Przy wycenie te wszystkie być może nie aż tak ważne dla nas kwestie, mają kluczowe znaczenie. Taka rzetelna wycena mieszkania może okazać się nam szczególnie przydatna wtedy, gdy zgłosi się do nas klient kredytowy. Osoby zaciągające kredyt na mieszkanie, muszą przedstawić w banku opinię rzeczoznawcy na temat konkretnej nieruchomości. Jeśli zatem jej cena będzie zawyżona i żaden rzeczoznawca nie zgodzi są z tą opinią, wówczas oczywiście kredyt nie zostanie udzielony. Obecnie większość klientów się natomiast tym wspomaga, dlatego warto bez wątpienia mieć to na swojej uwadze.

Wycena mieszkania musi być zatem poparta pewnymi kwestiami. Cena musi mieć faktyczne przełożenie na metraż nieruchomości czy też jej atrakcyjną lokalizację. Bez wątpienia warto zdecydować się na to, aby skorzystać z usług profesjonalnego rzeczoznawcy. Nie zawsze nasze szacunki będą odbiegały od jego wyceny ale czasem mogą nam uświadomić, iż za daną nieruchomość po prostu więcej nie dostaniemy.