Jaką spawarkę wykorzystywać do spawania aluminium?

 

Wybór odpowiedniego urządzenia spawalniczego powinien być ściśle uzależniony od tego, jakie elementy chcemy przy jej pomocy spawać. Należy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie urządzenia do spawania poradzą sobie równie dobrze z łączniem elementów wykonanych z różnych surowców. Wynika to z faktu różnych technik wykorzystywanych podczas spawania.

Najlepsza spawarka do aluminium

spawarki do aluminiumTak jak wspomniano wcześniej, nie każde urządzenie spawalnicze poradzi sobie z obróbką tak wymagających surowców czy materiałów, jak aluminium. Z tego też względu dobre spawarki do aluminium powinny opierać swoje działanie na technologii TIG. Najtańsze spawarki, najczęściej migomaty, są w stanie poradzić sobie jedynie ze stalą – próba ich wykorzystania do łączenia cienkich elementów aluminiowych czy na przykład wykonanych ze srebra może doprowadzić do ich uszkodzenia. Spawarki TIG są zazwyczaj nieco cięższe i większe niż typowe migomaty, ale też posiadają znacznie lepszą technologię wytwarzania łuku elektrycznego, który służy przecież do spawania różnych elementów. Dzięki temu, proces topienia się surowca jest znacznie szybszy, a wydajność takich urządzeń – większa. Biorąc to pod uwagę, spawarki TIG są szczególnie zalecane do używania na przykład w warsztatach produkcyjnych czy samochodowych, gdzie istnieje konieczność obróbki innych surowców niż stal. Dodatkowo ponieważ aluminium jest jednym z najtrudniejszych materiałów do obróbki, jego spawanie wymaga ogromnego skupienia oraz precyzji. To wszystko umożliwiają właśnie spawarki TIG które nie tylko są znacznie bardziej intuicyjne w obsłudze, ale również znacznie bardziej precyzyjne. Problem pojawia się jednak, gdy trzeba zespawać wyjątkowo grube elementy. W takim przypadku, spawanie ich spawarka TG mogłoby trwać kilka godzin. W tych wyjątkowych zastosowaniach zaleca się więc spawanie przy pomocy spawarek MIG, które mimo mniejszej dokładności, znacznie szybciej radzą sobie z obróbką nawet grubszych elementów wykonanych z aluminium.

Jak się okazuje, nie istnieje obecnie jeden rodzaj urządzeń, które byłby rekomendowany do spawania elementów aluminiowych. Wszystko zależy tak naprawdę od umiejętności operatora, oraz od grubości elementu aluminiowego, który ma zostać zespawany. Dlatego tez profesjonalne zakłady naprawcze czy produkcyjne, powinny posiadać kilka rodzajów spawarek.