Jakie parametry opisują energię elektryczną?

 

Chcąc poprawić sytuację rynkową danego zakładu przemysłowego należy przede wszystkim dążyć do optymalizacji poszczególnych procesów. Ma to za zadanie zwiększenie wydajności przy jednoczesnym spadku cen wytwarzania danego towaru. Żeby móc to osiągnąć należy działać na wielu płaszczyznach jednocześnie. Jednym z ważniejszych zagadnień, które należy wziąć pod uwagę jest zapotrzebowanie na poszczególne media takie jak chociażby ciepło, woda czy prąd.

Co określa jakość zasilania?

analizator jakości energii elektrycznejSzczególnie ostatnia pozycja jest istotna. Obecnie do funkcjonowania większości maszyn oraz urządzeń w zakładach przemysłowych potrzebna jest elektryczność. Żeby podłączone do sieci odbiorniki mogły działać z zakładaną sprawnością oraz wydajnością należy zapewnić przede wszystkim znamionowe parametry zasilania. W celu kontroli najważniejszych parametrów najczęściej wykorzystywany jest analizator jakości energii elektrycznej, który umożliwia pomiar w czasie rzeczywistym. Przy pomocy takiego urządzenia sprawdzane są między innymi: wartość napięcia zasilającego, natężenie prądu czy współczynniki określające stan sieci. Mogą to być między innymi współczynnik zawartości harmonicznych w przebiegu prądu czy napięcia jak i również współczynnik mocy. Warto wspomnieć, że w zależności od wielkości zakładu stosowane mogą być rozwiązania jednofazowe lub trójfazowe.

Te drugie są najczęściej spotykane w dużych zakładach wytwórczych, gdzie działają maszyny o znacznej mocy. Warto wspomnieć, że podczas wyboru określonego modelu należy również kierować się dokładnością pomiaru. Co więcej niektóre rozwiązania pozwalają przesyłać dane przy pomocy Internetu do baz danych. W ten sposób dostęp do ważnych informacji ma wiele osób z dowolnego miejsca w firmie. Jak widać obecnie bardzo ważnym zagadnieniem jest kontrola stanu działania sieci.