Kiedy decydujemy się na szambo?

W trakcie budowy domu rozpatrujemy wiele różnych kwestii dotyczących podstawowych instalacji, jakie mają się tam znaleźć. Jedną z nich jest instalacja odprowadzania ścieków. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie mamy dostępu do sieci kanalizacyjnej. Wtedy jedną z opcji jest umiejscowienie na swojej działce zbiornika na nieczystości (czyli po prostu szamba) i opróżnianie go, korzystając z usług lokalnej firmy asenizacyjnej.

Szambo – jakie wybrać?

bezpieczne szamba betonoweJak dopasować szambo do swoich potrzeb i na co należy zwrócić największą uwagę planując jego budowę na swojej działce? Przede wszystkim na wielkość. Jest ona ograniczona rozmiarem działki, przy czym pamiętajmy, że im większe szambo, tym rzadsze jego opróżnianie, a co za tym idzie, mniejsze koszty eksploatacji. Usadowienie szamba na działce jest ściśle regulowane przez normy prawne i muszą zostać zachowane konkretne odległości. Minimalna odległość od ujęcia wody na działce to 15 metrów. Szambo nie może być też bliżej niż 2 metry od granicy działki, chyba że dogadamy się z zainteresowanym sąsiadem. Istnieje również minimalna odległość od okien i drzwi pomieszczeń zamieszkałych przez ludzi i wynosi ona 5 metrów. Nonsensem będzie również umieszczenie szamba w zagłębieniu terenu, gdzie gromadzą się wody opadowe. To tyle jeśli chodzi o posadowienie tego zbiornika na działce. Rozważyć należy także rodzaj szamba, jakim będziemy się posługiwać. Szczelność to najważniejsza cecha zbiornika na fekalia. Nie chcemy aby nieczystości przedostawały się do wód gruntowych, ani też odwrotnie, aby nasze szambo zapełniało się wodami z zewnątrz. Obecnie bezpieczne szamba betonowe dają gwarancję szczelności na wiele lat. Zbiorniki betonowe prefabrykowane są najczęściej wybieraną opcją ze względu na szybki montaż, polegający jedynie na umieszczeniu go w przygotowanym wcześniej dole. Są wystarczająco ciężkie aby nie wymagać kotwienia. Nie ulegną zatem przemieszczeniu czy wypłynięciu, nawet na gliniastych, podmokłych terenach. Bezpieczne szamba betonowe pokrywane są impregnatem, dzięki czemu są odporne na korozję i niepożądane działanie fekaliów. Jedynym problemem może być ich transport, który ze względu na dużą wagę, może być kosztowny.

Zbiornik na nieczystości to czasem jedyna dostępna opcja, w momencie kiedy nie mamy dostępu do sieci kanalizacyjnej. Jeśli został on ujęty w planach zagospodarowania działki, wtedy prócz pozwolenia na budowę domu, nie potrzebujemy nic innego. W innym wypadku należy postarać się o stosowne pozwolenie na budowę szamba. Może się natomiast zdarzyć, że pozwolenia takiego nie dostaniemy, jeśli jest w okolicy możliwość podłączenia do kanalizacji.