Klimatyczne drewniane elewacje

Jestem w połowie Norwegiem, a w połowie Polakiem. Moja mama przyjechała ze śnieżnej Skandynawii do kraju nad Wisłą, na początku lat dziewięćdziesiątych, krótko po upadku Polskiej Republiki Ludowej. Większość życia mieszkałem z rodzicami w Polsce. Kiedy skończyłem studia, chciałem zamieszkać w kraju moich przodków, od strony matki.

Skandynawski klimat w twoim domu

elewacje drewnianeDość szybko zadomowiłem się w Norwegii. Z początku mieszkałem u moich dziadków, którzy bardzo się cieszyli z mojej obecności, bo wcześniej odwiedzaliśmy ich tylko kilka razy w roku, przy okazji różnych świąt. Dzięki znajomości języka polskiego, otrzymałem posadę handlowca w dużej, międzynarodowej firmie. Po kilkunastu latach ciężkiej pracy, dostałem propozycję awansu, która wiązała się z przeprowadzką do Polski. Nie odpowiedziałem na nią od razu, musiałem najpierw naradzić się z moją żoną. Miałem pracować na dużo lepszych warunkach, jednak przeprowadzka do innego kraju, z dwójką małych dzieci to nie jest prosta sprawa. Ostatecznie podjęliśmy decyzję, że powinienem przyjąć złożoną mi ofertę. Polski oddział mojej firmy mieści się w Stolicy, ale nie chcieliśmy z żoną gnieździć się w jakimś niewielkim mieszkaniu. Kupiliśmy mały dom z ogródkiem pod Warszawą, gdzie nasze dzieci będą mogły bawić się na świeżym powietrzu. Chociaż Polska to piękny kraj, bardzo tęskniłem za klimatem Skandynawii. Za wszechobecnym drewnem i zapachem lasu w powietrzu. Żeby nieco odtworzyć ten klimat, zdecydowałem się położyć na zewnętrznych ścianach mojego nowego domu elewacje drewniane z cedru. Jedną z zalet elewacji wykonanej z tego rodzaju drewna jest to, że zawiera ono naturalne oleje, dzięki którym nie trzeba impregnować desek przed instalacją. Oleje chronią je przed działaniem warunków atmosferycznych. Drewno cedrowe jest dość drogie, więc zdecydowałem się tylko na pokrycie części budynku, panelami dekoracyjnymi. Resztę domu pokryły włókno – cementowe płyty elewacyjne, w ciemnym kolorze, które idealnie skomponowały się z drewnianymi elementami.

Dzięki takiej dekoracji budynku, w nowym domu czuję się prawie jak w starym. Taki oryginalny projekt wyróżnia się na tle gładko otynkowanych i pomalowanych na kolorowo, sąsiednich budynków. Wielu naszych gości chwali sobie nowoczesny design, a kilka osób nawet zainstalowało drewniane elewacje w swoich domach.