Legalne zatrudnianie cudzoziemców

Mnóstwo osób mieszkających w naszym kraju zapewne świetnie pamięta te czasy gdy ciężko było znaleźć u nas pracę na etacie. Jeśli już się jakaś przytrafiła to najczęściej zarobki nie były zbyt satysfakcjonujące. Po pewnym czasie jednak dla Polaków otworzył się rynek pracy w krajach zachodniej Europy. Od tego czasu bardzo dużo osób wyjechało z kraju by podjąć pracę w firmach zagranicznych. Na chwilę obecną naszą zachodnią granicę każdego dnia przekraczają tysiące osób wyjeżdżających do pracy.

Zatrudnianie pracowników z Azji

pracownicy ze wschoduWspomniany we wstępie problem dotyczący masowej emigracji Polaków, w bardzo dużym stopniu uderza w polską gospodarkę. Od jakiegoś czasu możemy dostrzec zjawisko, że w przedsiębiorstwach działających na terenie naszego kraju zaczyna brakować rąk do pracy. Z Polski wyjeżdżają bowiem nie tylko specjaliści i osoby z wyższym wykształceniem ale również te osoby, które w Polsce wykonywały niegdyś proste prace fizyczne. Właśnie takich osób brakuje najbardziej. Często słyszy się o tym, że Urzędy Pracy mówią o spadku bezrobocia. Jest to spowodowane nie tym, że Polacy w naszym kraju znajdują pracę ale wynika to z tego, że mnóstwo osób wyjechało do pracy za granicę. Dla polskich przedsiębiorców nie jest to dobra wiadomość ponieważ skoro Polacy emigrują to konieczne jest ściąganie do Polski pracowników z innych krajów. Wybory padają na różne lokalizacje. Najbardziej popularną praktyką do niedawana było zatrudnianie w Polsce Ukraińców. Jednak od pewnego czasu również oni są kuszeni przez zarobki w takich krajach jak Niemcy, Francja czy Holandia. Rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców są więc często pracownicy ze wschodu. Głównie chodzi o osoby zamieszkujące dalekie kraje azjatyckie. Do Polski chętnie przyjeżdżają obywatele Indii, Bangladeszu czy też Nepalu lub Wietnamu. Podejmują oni w naszym kraju prace w różnych gałęziach przemysłu.

Na dzień dzisiejszy zauważyć możemy, że w Polsce działa bardzo dużo firm, których filarem są pracownicy ze wschodu. Bez pracowników nie mogłaby istnieć nawet najbardziej dochodowa firma. Pracownik w takiej firmie może być porównany do trybu w wielkiej maszynie. Jeśli go zabraknie to po prostu mechanizm nie będzie pracował jak należy. Wielu przedsiębiorców każdego dnia się o tym przekonuje.