Metoda czyszczenia suchym lodem

Suchy lód. Każdy z nas coś o nim słyszał. Otrzymywany jest z ciekłego dwutlenku węgla poprzez proces jego rozprężania i prasowania do moment zestalenia. Ma temperaturę -78,5 stopnia. Suchy lód nie topnieje w normalnych warunkach. Przechodzi od razu ze stanu stałego w gazowy. Stąd jego parowanie czy dymienie w dodatnich temperaturach. Do produkcji suchego lodu wykorzystywane są specjalne maszyny. Dzięki nim możemy wyprodukować granulat o średnicy 3 lub 16 mm.

Na czym polega usługa czyszczenia suchym lodem?

usługi czyszczenia suchym lodemW Polsce mamy już firmy, od których możemy kupić maszynę do produkcji suchego lodu, które sprzedają gotowy suchy lód, i które oferują usługi czyszczenia suchym lodem. Czyszczenie suchym lodem nie jest metodą ścierania. Działa na brud tyko powierzchniowo. Granulki powodują, że brud w który uderzają zamarza. Wnika w jego mikropory i rozpręża poprzez zwiększenie swojej objętości. Dzięki temu brud odrywa się od powierzchni. Niezbędne są do tego oczywiście odpowiednie urządzenia. Nie są one zbyt skomplikowane w swoje budowie. Składają się z pojemnika na lód, bębna, systemu, który poda lód, przyłącza dla sprężonego powietrza, węża z pistoletem i dyszą. Koszt takiego urządzenia to przedziały od 15 do 20 tysięcy euro. Granulki lodu wsypujemy do bębna skąd jest podawany do węża. Po podpięciu kompresora z pistoletu wystrzeliwuje po ciśnieniem suchy lód. Uderza on o brudną powierzchnie i sublimując się porywa ze sobą brud. Opary powstałe w wyniku czyszczenia chwilę unoszą się w powietrzu po czym opadają na ziemię. Pozostałości możemy odsysać specjalnym odkurzaczem. Jeśli wykonujemy pracę w małych pomieszczeniach dobrze jest stworzyć ekranowe miejsce pracy. Usługi czyszczenia suchy lodem wykonywania są najczęściej w zakładach przemysłowych. W przemyśle gumowym, lakierniach. Jest stosowana do czyszczenia form i pras drukarskich. Jednym słowem wszędzie tam gdzie nie możemy czyści urządzeń wodą i piaskiem.

Za usługę czyszczenia suchym lodem zapłacimy od 250 do 800 zł. Wszystko zależy od powierzchni, ilości zużytego suchego lodu, czasu pracy i kosztów sprężonego powietrza. Można wstępnie poprosić o kosztorys aby nie być później zaskoczonym ceną. Firmy czyszczące dojeżdżają oczywiście do klienta. Czyszczenie suchym lodem jest czyszczeniem punktowym. Dlatego jest mniej wydajne niż mycie myjką ciśnieniową.