Najlepsze turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria działające w naszym kraju są zlokalizowane na terenach bogatych w wody termalne i mineralne, borowiny czy też inne biofizyczne czynniki środowiska. Ich działalność jest przeważnie kierowana do seniorów, ale wiele turnusów jest dedykowanych także rekonwalescentom czy osobom wymagającym specjalistycznej rehabilitacji.

Kto może skorzystać z turnusów z PFRON?

pfron - turnusy rehabilitacyjneKażdego roku na pobyt w sanatorium jest kierowanych kilkanaście tysięcy osób w różnym wieku i z różnymi dolegliwościami. Przeważnie są to seniorzy z określonymi chorobami układu oddechowego, kostnego czy sercowego, ale nie brakuje także młodszych uczestników, który przechodzą rekonwalescencję. Ne brakuje tu także osób po poważnych wypadkach, które muszą być poddane stałej rehabilitacji. Wszystkie te osoby, mogą liczyć na fachową pomoc specjalistów oraz stałą opiekę lekarską i pielęgniarską. W celu zarezerwowania miejsca w sanatorium, należy dostać skierowanie od lekarza specjalisty, samodzielnie wykupić konkretny turnus lub wczasy albo uzyskać dofinansowanie od państwa. Na pewno w każdym przypadku trzeba spełnić określone wymagania. Państwowy Fundus Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w skrócie PFRON – turnusy rehabilitacyjne finansuje każdego roku około kilku tysiącom ludzi, którzy wymagają takiej pomocy. Żeby uzyskać dofinansowanie z tego funduszu, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiedni stopień niepełnosprawności czy też posiadać niskie dochody, kwalifikujące do takiej pomocy. W zależności od stopnia niepełnosprawności, taka osoba może uzyskać tylko dla siebie miejsce w sanatorium albo z opiekunem. W czasie turnusu prowadzone są specjalistyczne zabiegi zdrowotne, zaplanowana rehabilitacja, masaże czy zajęcia na basenach. Uczestnicy mają zapewnione zakwaterowanie w komfortowych pokojach z własnymi łazienkami i klimatyzacją oraz pełne wyżywienie.

Pobyt w sanatorium często pomaga uczestnikom w szybszym powrocie do zdrowia, odzyskaniu sił czy podniesieniu komfortu życia. Turnusy rehabilitacyjne są najczęściej wybierane, ponieważ łączą w sobie wiele rodzajów zabiegów i przynoszą najlepsze rezultaty nawet po siedmiodniowym pobycie w ośrodku leczniczym. Przeciętna cena za najkrótszy turnus rehabilitacyjny, to około osiemset – tysiąc pięćset złotych.