Naprowadzacz do pojazdu ciężarowego

Ustawianie pojazdów ciężarowych, zwłaszcza tych które posiadają naczepy, do ramp załadunkowych bywa nieraz karkołomnym zadaniem, wymagającym udziału kilku osób by ustawić pojazd we właściwej pozycji. Jest to czynność łatwiejsza jeśli sama rampa wyposażana jest w oświetlenie pozycyjne, choć jest ono obecne stosunkowo rzadko w rampach magazynowych. Widoczność samych pojazdów również stanowi często utrudnienie w manewrowaniu.

Ułatwienie ustawiania pojazdów załadunkowych

naprowadzaczeRampy załadowcze które nie posiadają żadnego oświetlenia sygnalizacyjnego czy oznaczenia, mogącego pomóc kierowcom w ustawieniu samochodu wyposażane są w systemy naprowadzania pojazdu. Zazwyczaj są nimi bardzo proste, aczkolwiek efektywne naprowadzacze, montowane na jezdni rampy. Najprostszy naprowadzacz to nic innego jak szyna ze stali, która ma za zadanie kierować koła pojazdu w jedną stronę. Takie ułatwienia parkowania są zdecydowanie przydatne podczas nakierowywania dużych naczep załadowczych, aczkolwiek równie dobrze sprawdzają się również przy podjazdach mniejszych samochodów dostawczych. Szyny nie są skomplikowanymi konstrukcjami. Najczęściej są one wysokie na około dziesięć centymetrów po zewnętrznych stronach, i wymagają przymocowania do asfaltu za pomocą długich śrub montażowych. Warianty naprowadzaczy które przeznaczone są specjalnie do pojazdów wielotonowych są natomiast wyższe, mając nawet i trzydzieści centymetrów na wysokość. Są one bez wyjątku malowane farbą antykorozyjną w standardowe kolory i czarne pasy ostrzegawcze, więc są doskonale widoczne zarówno w dzień jak i w nocy. Niektóre wersje naprowadzaczy są również wyposażane we własne oświetlenie, jeszcze bardziej zwiększające ich widoczność i tym bardziej ułatwiające kierowcom ustawienie pojazdu.

Każdy rodzaj naprowadzacza dobrze spełnia swoje zadanie jeśli zostanie usytuowany we właściwym miejscu i dostosowany do szerokości pojazdów ciężarowych i dostawczych. Jest to najtańsze ułatwienie naprowadzania pojazdów, a jego montaż wymaga najmniej wysiłku, dlatego też coraz więcej magazynów oraz dużych marketów wyposaża rampy w tego rodzaju ułatwienia. Ogromnie przyśpieszają one bowiem ustawianie pojazdu, a zimą ułatwiają również zamocowanie rękawów termicznych, jakie są częścią systemów załadowczych.