Nowe metody uprawy truskawek

W dobie coraz większej świadomości ludzi co do jakości produktów dostępnych w sklepach bardzo duża liczba ludzi, zwłaszcza mających małe dzieci, stara się wybierać produkty o dobrym składzie, najlepiej ze sprawdzonych źródeł. Na popularności zyskują produkty BIO, wiele osób decyduje się również na samodzielną uprawę owoców i warzyw w przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach. Duża ilość dostępnych odmian i rodzajów sadzonek pozwala na uprawę w niemal każdych warunkach.

Nowoczesna uprawa truskawek

nowoczesna uprawa truskawekW dobie dużego postępu technicznego, technologicznego, a także rozwoju nauki, możliwe stało się dostosowywanie warunków i metod upraw roślin, owoców i warzyw do panujących warunków, głównie atmosferycznych. Z racji, iż w ostatnich latach Polska boryka się z łagodnymi zimami i upalnymi, niemal bezdeszczowymi latami z różnymi anomaliami pogodowymi, plantatorzy musieli podjąć odpowiednie kroki i decyzje mające na celu utrzymanie ich gospodarstw oraz plantacji. Z uwagi na spadek zainteresowania oferowanymi owocami jagodowymi, plantatorzy truskawek zaczęli wdrażać w swoich gospodarstwach nowoczesne metody z zastosowaniem nowoczesnych technologii uprawy truskawek. Jednym ze sposobów jest nowoczesna uprawa truskawek w rynnach pod daszkami. Wybierając wymagany sprzęt każdy rolnik, plantator stoi przed decyzją, którego dostawę oraz montażystę i instalatora wybrać. Od jakości bowiem zastosowanych elementów, a także sposobu ich montażu zależy skuteczność i powodzenie w dalszej uprawie roślin. Dzięki zastosowaniu rynnowej uprawy oraz doborze odpowiednich odmian sadzonek możliwe jest wydłużenie okresu owocowania na większą część roku (niektóre odmiany można zbierać w okresie od kwietnia, nawet do listopada). Podjęcie decyzji o wdrożeniu nowego sposobu uprawy nie jest łatwe, nie zawsze bowiem zmiany zakończą się sukcesem, gwarantując rentowność przedsięwzięcia.

Każdy, kto ma możliwość, powinien we własnym zakresie produkować sobie owoce i warzywa, minimalizując przy tym dostarczanie do organizmu niebezpiecznych substancji chemicznych. Pozwoli to nie tylko zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych, ale też przyczyni się do ochrony środowiska, które w ostatnich latach ulega znacznej i nieodwracalnej degradacji. W sytuacji, gdy nie ma możliwości samodzielnie uprawiać truskawek, warto wspierać lokalnych rolników i plantatorów.