Nowoczesne ważenie za pomocą wagi umieszczonej na taśmociągu

Wykorzystanie tensometrów w systemach mierniczych sprawiło, że powstało wiele innowacyjnych rozwiązań dla systemów mierniczych. Teraz wagi, które służą do ważenia umieszcza się w wielu różnych miejscach, gdzie wcześniej nie było to możliwe. Wszelkiego rodzaju precyzyjne wagi przemysłowe wykorzystuje się na przykład przy produkcji do szybkiego i precyzyjnego odmierzania składników, czy też przeważeniu pewnego urobku. One również oparte są na tensometrach.

Wykorzystanie innowacyjnych wag taśmociągowych w przemyśle

innowacyjne wagi taśmociągoweW przemyśle bardzo często wykorzystuje się system wagowy umieszczony na taśmociągu. W wielu procesach wytwórczych taśmociągi służą do ciągłego i wydajnego transportu materiału. W wielu przypadkach jednak taki transport nie może być po prostu przypadkowy. Konieczna jest dokładna wiedza odnośnie tego w jakich ilościach transportowany jest tą droga urobek. Służą do tego innowacyjne wagi taśmociągowe umieszczone bezpośrednio pod taśmą transportującą. Przykładem takich taśmociągów są linie transportowe w kopalniach górniczych czy też mineralnych. Tam transportuje się setki ton na godzinę i aby dalsza część produkcji nadążyła z przetwarzaniem urobku, konieczna jest regulacja ilości jego transportowania. Oczywiście najlepiej jeśli robi się to na bieżąco za pomocą systemu mierniczego. Wagi umieszcza się jako układ mechaniczny połączony z tensometrem bezpośrednio pod samą taśmą. Punktem przekazującym obciążenie jest w tym przypadku rolka, która została połączona przegubowo z tensometrem. Można sobie to wyobrazić jako dźwignię, która z jednej strony jest obciążona taśmą, natomiast z drugiej tensometrem. W środku pracuje połączenie przegubowe w formie łożyska. To dość prosta konstrukcja, która mierzy obciążenie taśmy. Aby przełożyć to obciążenie w obciążenie na minutę potrzebny jest jeszcze mechanizm mierzący prędkość taśmy, który współpracuje z wagą.

Takim mechanizmem jest rolka pomiarowa, którą umieszcza się na powierzchni taśmy. Rejestruje ona prędkość, z jaką taśma się porusza. Te dane, czyli zarówno z tensometrów jak i z rolki pomiarowej są przekazywane do przetwornika, który składa te dane, dzięki czemu jest w stanie pokazać dane obciążenie taśmy w tonach na minutę, co przedstawia oczywiście aktualną wydajność danego taśmociągu.