Objawy świadczące o mukowiscydozie

Choroba genetyczna, która wpływa na układ oddechowy oraz pracę przewodu pokarmowego, jaką jest mukowiscydoza, pojawia się na skutek mutacji genów. Objawia się wytwarzaniem śluzu w nadmiernych ilościach. Skutkuje to występowaniem różnych zaburzeń. Ta choroba ogólnoustrojowa wykazuje negatywny wpływ na pracę układu oddechowego, pokarmowego lub rozrodczego.

Odpowiednie leczenie łagodzi objawy mukowiscydozy u najmłodszych

mukowiscydoza objawy u dzieciŚluz gromadzi się w oskrzelach, utrudnia oddychanie, blokuje przewody, które wyprowadzają z trzustki enzymy trawienne, zatyka nasieniowody, skutkując utratą płodności. Ważne jest zatem, by jak najszybciej rozpoznać schorzenie, jakim jest mukowiscydoza Objawy u dzieci i dorosłych to przede wszystkim napadowy i przewlekły kaszel, duszności, częste zapalenie płuc i oskrzeli, polipy nosa, zapalenia zatok obocznych nosa. Dzięki szybkiemu zdiagnozowaniu tej choroby genetycznej można rozpocząć odpowiednie leczenie. Gromadzenie się gęstej wydzieliny wykazuje negatywny wpływ na wchłanianie substancji odżywczych, dlatego ważne jest, by zadbać o to, by menu dzieci było bogate w kalorie, tłuszcz i białko. Przyczynia się to do przyrostu wagi, przyspiesza ich wzrost. Nie należy zapominać także o odpowiednim nawodnieniu. Właściwe postępowanie dietetyczne u pacjentów chorych na mukowiscydozę poprawia jakość ich życia. Zwłóknienie torbielowate jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, której objawy mogą pojawić się w każdym wieku.

Leczenie opiera się w dużej mierze na łagodzeniu symptomów, a także zapobieganiu pojawieniu się powikłań. Niepokojące są symptomy, takie jak przewlekły kaszel, trudności w oddychaniu, niedostateczny przyrost wagi, bóle brzucha. W takich sytuacjach należy dokładnie zdiagnozować młodego człowieka i rozpoczęcie leczenia.