Ochrona przed przymrozkami

Wiosenne przymrozki to główny wróg naszych upraw, które niestety, ale mogą w ten sposób po prostu nawet się zmarnować. Należy się strzec przed takimi przymrozkami i nie dać się omamić pięknej wiosennej pogodzie, gdyż jest ona bardzo zdradliwa. Najlepiej w czas zabezpieczyć się przed przymrozkami odpowiednimi metodami, których jest nawet dość sporo. Jedne są jednak bardziej skuteczne niż inne.

Skuteczność niedrogich zraszaczy przeciwprzymrozkowych

niedrogie zraszacze przeciwprzymrozkowePrzymrozki to niewielkie spadki temperatury poniżej zera stopni, które występują zazwyczaj nad ranem. Co ciekawe niewiele oznak pogodowych wskazuje nam na takie przymrozki, dlatego też nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć odpowiednio wcześniej. Musimy po prostu przyjąć, że wczesną wiosną takie zjawisko występuje i zabezpieczyć nasze uprawy, nawet jeśli ono nie wystąpi. Jak już wspomniałem, takich metod zabezpieczania jest dużo. Można ułożyć na grządkach ściółkę, a także zabezpieczyć uprawy folią, która skutecznie powstrzyma takie wahania temperatury. Są też niedrogie zraszacze przeciwprzymrozkowe, które nie dość, że zabezpieczają rośliny przed przymrozkiem to dodatkowo jeszcze je nawadniają. Z tych wszystkich metod zraszacze wydają się najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Przy odpowiedniej konstrukcji całego układu zraszającego, którego można podłączyć także do układu automatyki, można ustawić go tak, aby załączał się właśnie wtedy, gdy temperatura zacznie spadać do zera. Oszczędzimy w ten sposób wodę, a nasze rośliny będą uchronione przed mrozem. Warto tutaj także dodać, że zasada działania takich zraszaczy jest bardzo prosta. Przy zmianie skupienia wody generuje się pewna ilość energii, która przyswojona przez rośliny zwiększy ich temperaturę, dzięki czemu utrzyma ją także na nieco wyższym poziomie niż zero stopni. To wystarczy, aby roślina nie uległa przymrozkowi.

Wiosna to piękny okres, gdy rośliny budzą się do życia. Można wtedy obserwować ich rozwój i liczyć, że w przyszłości wyrosną na wspaniałe okazy. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie są one bezbronne w starciu z wahaniami pogody i bez odpowiedniej ochrony wiele z nich nie dotrwa już lata. Stosując odpowiednie zabezpieczenia możemy jednak temu zapobiec i uchronić nasze ulubione rośliny przed działaniem niekorzystnej pogody.