Odporna odzież wojskowa

Umundurowanie było podstawowym elementem wyposażenia każdego żołnierza, i jako takie, musiało być dopasowane do konkretnego terenu działań. Nawet cywilne odmiany używane na co dzień posiadały podobne zalety jak pełnoprawne wojskowe odmiany, i zapewniały podobny poziom komfortu i ochrony, choć znacznie częściej na rynku cywilnym można było spotkać tanie kopie umundurowania o dość wątpliwej jakości. Cywilni użytkownicy coraz częściej preferowali więc zaopatrywanie się u producentów faktycznego wyposażenia wojskowego.

Rodzaje odzieży militarnej

wytrzymała odzież taktycznaOdzież wojskowa projektowana była przede wszystkim z myślą o najwyższej odporności i wytrzymałości na wszelkie uszkodzenia i efekty zużycia. Nic więc dziwnego iż często zastępowała ona odzież roboczą na stanowisku pracy, była szeroko używana przez survivalistów i entuzjastów sportów ekstremalnych, a dla wielu cywilnych użytkowników stawała się szybko częścią codziennej garderoby. Dobrze dopasowana, wytrzymała odzież taktyczna mogła być bowiem noszona całymi latami przy tylko minimalnej konserwacji, i nie była podatna na typowe zniszczenia, często przytrafiające się ubraniom codziennym. Wybór kroju pozostawał kwestią indywidualnych preferencji, gdyż niektórzy użytkownicy woleli proste i sprawdzone kroje mundurowe, zwłaszcza klasyczny już M60 który był podstawą wszystkich kopii cywilnych, potocznie nazywanych bojówkami. Inni zaś woleli bardziej zaawansowane warianty odzieży, spośród których mundury ACU czy nowoczesne MCCUU były najpopularniejsze, głównie dzięki dużej ilości kieszeni na drobne przedmioty oraz wygodnemu ich ułożeniu. Oryginalny mundur wojskowy był rozpoznawalny niemal od razu, głównie przez zastosowanie w nim przeszycia rip-stop, wyglądającego niczym drobna krata, zapobiegającemu zniszczeniu większej powierzchni materiału po nawet drobnym rozerwaniu.

Znaczna część krojów wojskowych pozwalała na szerokie możliwości regulacji, posiadając rozszerzoną tabelę rozmiarów, ułatwiającą dopasowanie ubrania do wymiarów każdego użytkownika. Pasy lub ściągacze regulacyjne umieszczane były nie tylko na pasie spodni i końcach nogawek, ale również w okolicy kolan, pozwalając na łatwiejsze używanie ich z wyposażeniem ochronnym. Kurtki, natomiast, często miewały odpinane rękawy, pozwalające na wygodniejszą pracę w cieplejsze dni.