Oznaczanie punktów geodezyjnych

Praca terenowa geodety, która polega na wyznaczaniu i nanoszeniu punktów w terenie musi być bardzo uważna. To na pomiarach geodezyjnych opierają się budowlańcy, którzy wznoszą daną konstrukcję, dlatego też oczekują oni, że będą one dokładne i nie będą wymagały żadnej korekty. To właśnie rola geodety, która okazuje się niezwykle odpowiedzialna, wpływa na jakość wykonania robót. Odpowiedni sposób przekazania informacji geodezyjnych też jest bardzo ważny.

Wykorzystanie czerwonych farb geodezyjnych do nanoszenia punktów pomiarowych

czerwone farby geodezyjneGeodeci wyznaczają punkty kontrolne na budowie za pomocą bardzo dokładnego sprzętu, który przeszedł swego rodzaju rewolucję i obecnie opiera się na danych GPS pochodzących z satelity. Dzięki temu można szybko i precyzyjnie wyznaczać dane punkty na budowie. Oczywiście, to, że geodeta wie gdzie się znajduje dany punkt jeszcze niewiele znaczy, ponieważ ważne jest także to, w jaki sposób przekaże tą informację pracownikom na budowie. Słowne przekazanie informacji nie wchodzi w grę, ponieważ nie sądzę, aby ktokolwiek ją zapamiętał. Dlatego też stosuje się punkty oznaczone różnymi systemami. Bardzo popularną metodą oznaczania punktów są czerwone farby geodezyjne o jaskrawej barwie. To bardzo szybka i popularna metoda, a do tego wystarczająco trwała, aby na pewien okres czasu punkty były widoczne. Farby geodezyjne są sprzedawane w puszkach, z dyszą rozpylającą. Poprzez wciśnięcie przycisku następuje uwolnienie partii farby na wskazane miejsce. Farba ma barwę jaskrawą, odblaskową, którą można bez problemu zobaczyć nawet w nocy przy świetle latarki. Za jej pomocą nanosi się często także linie pomiędzy punktami, które wyznaczają nam miejsce wykopu. Często farbą oznacza się także punkty wysokościowe i inne ważne miejsca do pomiaru na terenie budowanego obiektu.

Geodeci bardzo chętnie stosują farby, ponieważ alternatywą dla nich są paliki. Oczywiście bez tych palików często trudno jest wyznaczyć jakieś miejsce, ale mniej newralgiczne punkty wyznacza się właśnie w ten sposób, tym bardziej, że są to zazwyczaj punkty tymczasowe, które za chwile zostaną wykopane przez sprzęt ciężki i nie będzie po nich śladu. Szkoda jest wtedy używać palików, a lepiej skupić się na farbach, tym bardziej, że kosztują one jednak znacznie mniej.