Poziom wiarygodności wariografu

Kłamiemy niemalże od najwcześniejszych lat i jest to normalny etap rozwoju. Czasem oszustwo jest potrzebne, ale trzeba też pamiętać, że trzeba umieć je wypowiadać, aby odnieść pożądany skutek. Najłatwiej oszustwo rozpoznać u dzieci, ponieważ są one kompletnie nieświadome swoich zachowań. Im jesteśmy starsi, tym lepiej nam wychodzi ukrywanie kłamstwa.

Czy warto wykonywać badanie wariograficzne?

czy wariograf jest wiarygodny i precyzyjnyKiedy mówimy nieprawdę, nasze ciało wysyła niewerbalne sygnały, które wprawny obserwator może dostrzec. Chodzi o pocieranie nosa, ust, dyskretne odwracanie wzorku czy krzyżowanie rok. Są to sygnały, które mogą świadczyć o niezgodności treści ze stanem faktycznym. Niektórzy ludzie nauczyli się panować nad swoim ciałem i nieświadome odruchy nie są dla nich problemem, ale nad reakcjami fizjologicznymi już nic nie zrobią. Kiedy kłamiemy, to przeważnie wywołuje to w nas pewne emocje prowadzące do przyśpieszonego bicia serca czy nadmiernej potliwości skóry. Takich reakcji nie zobaczymy gołym okiem, ale z pewnością to zarejestruje wariograf, który jest obecnie uważany za jedną z najskuteczniejszych metod w ustaleniu prawdomówności. Na pytanie czy wariograf jest wiarygodny i precyzyjny, z całą pewnością można odpowiedzieć, że tak, gdyż dowodzą temu liczne badania. Dużo zależy od właściwego sposobu jego przeprowadzenia, ponieważ tylko certyfikowani testerzy są w stanie zrobić to w profesjonalny sposób. Skuteczność wariografu jest określana na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent i jest to obecnie jeden z najwyższych wyników jakie mogą uzyskać wszystkie, dostępne metody. Wariograf za pomocą licznych czujników podpiętych do ciała badanego, rejestruje reakcje fizjologiczne pod wpływem bodźców zewnętrznych, którymi w tym przypadku są emocje. Jedynie kilka procent ludzi potrafi oszukać wariograf i są to tajni współpracownicy służb specjalnych.

Przeważnie badanie wariograficzne jest wykonywane w celu ustalenia sprawcy wypadku czy przestępstwa. Bardzo często korzystają z niego małżonkowie w celu jednoznacznego potwierdzenia lub zaprzeczenia ewentualnej zdradzie. Wynika takiego badania może być argumentem na sprawie rozwodowej, dlatego też jest poważnie traktowane przez obie strony. Jedyne co musi być spełnione, to pisemna zgoda na jego przeprowadzenie.