Rosnąca popularność kremacji w Polsce

Palenie ciał zmarłych jest praktyką powszechnie stosowaną na całym świecie od setek lat, jednak w Polsce nadal znaną raczej z amerykańskich filmów, niż z praktyki. Większość z nas nigdy nie uczestniczyło w pogrzebie z wykorzystaniem urny, a być może nawet nie słyszało o kimś, kto brałby udział w takiej uroczystości. Pokazuje to, jak przywiązanym do tradycji narodem jesteśmy. W ostatnich latach widać jednak stopniową zmianę i rosnącą popularność kremacji zwłok w Polsce.

Zainteresowanie kremacją zwłok w Warszawie

kremacje zwłok warszawaSpośród miast w naszym kraju, w których największa popularnością cieszą się kremacje zwłok Warszawa jest oczywiście tą aglomeracją, która zdecydowanie się wyróżnia. Jako jedno z najbardziej zróżnicowanych miast w naszym kraju charakteryzującym się dużą liczbą osób przyjezdnych Warszawa daje wbrew pozorom poczucie anonimowości, dzięki czemu wiele osób nie musi obawiać się reakcji rodziny czy znajomych i łatwiej może postępować zgodnie z własnym sumieniem. Być może z tego powodu to właśnie tutaj otwarcie się na rozwiązania odmienne od powszechnie panujących w Polsce standardów jest najczęściej spotykane. Większe miasta muszą coraz bardziej uważać na ograniczoną liczbę miejsc na cmentarzach, przez co ceny kwater stale rosną. Kremacja zwłok jest też jednym z rozwiązań tego typu problemów, ponieważ kremacja jest znacznie tańsza, a w rodzinny grobie może zmieścić się zdecydowanie więcej urn, niż trumien. Alternatywą do grobów rodzinnych są też specjalne nisze w kolumbariach, które można w tak dużym mieście jak Warszawa kupić bez większych problemów. Kremacja zwłok jest też popierana przez ekologów, ponieważ zwyczaj grzebania zwłok wiąże się z ryzykiem zanieczyszczenie wód gruntowych przez rozkładające się ciała, na co w ostatnich latach zwraca uwagę więcej osób, niż można byłoby się spodziewać.

 

Rynek kremacji ciał w Polsce rośnie z roku na rok co potwierdza choćby fakt istnienia w naszym kraju już blisko pięćdziesięciu popielarni, dzięki czemu kremacje stały się stosunkowo łatwo dostępnym rozwiązaniem, choć ciągle trudnym do zaakceptowania przez wiele osób z powodów trudnej historii naszego kraju. Tworzący się trend pozwala jednak przypuszczać, że w najbliższych latach to właśnie kremacja zwłok może stać się najbardziej popularną formą pochówku w naszym kraju.