Różne rodzaje blatów

Nowocześnie zaprojektowane kuchnie posiadają bardzo często specjalne stanowiska nazywane wyspami. Jest to przede wszystkim miejsce, które przeznaczone jest do pracy. Z tego też względu składa się ono bardzo często z szafek, na których umieszczony jest blat. W tym właśnie miejscu najczęściej wykonujemy wszelkiego rodzaju prace kuchenne. Warto jest także wspomnieć o tym, że taka przestrzeń może znajdować się nie tylko na wyspie.

Wybór blatów do kuchni

blaty kuchenneNa ogół każdy ciąg szafek dolnych przykryty jest blatem. Jednak na części mogą znajdować się różnego rodzaju sprzęty kuchenne. Sprawia to, że właśnie tak zwana wyspa jest idealnym miejscem, które jest w stanie sprawić, że będziemy mogli swobodnie wykonywać wszelkiego rodzaju prace. Decydując się na wybór odpowiedniego typu blatu warto jest przede wszystkim zwrócić uwagę na ich typy i rodzaje. Na ogół wybór jest dokonywany pomiędzy blatem z tworzywa sztucznego, a drewnianym. Ten pierwszy rodzaj posiada wszelkie wzory oraz motywy, jakie tylko możemy sobie wyobrazić, z kolei blat drewniany biorąc pod uwagę materiał posiada jak wiadomo wzór drewna. Sprawia to, że tutaj kwestia doboru koloru nie jest tak istotna. Na ogół blaty kuchenne tego typu idealnie komponują się z każdego rodzaju meblami. Blaty drewniane wymagają przed użyciem odpowiedniej impregnacji. W wielu wypadkach konieczne jest pokrycie ich lakierem, albo też pomalowanie olejem do blatów. W ten sposób drewno jest odpowiednio zabezpieczone przez wodą oraz innego rodzaju zabrudzeniami. Pokrycie blatu drewnianego olejem sprawia także, że drewno nabiera minimalnie innego koloru. Nie mniej jednak nie jest to drastyczna zmiana. Innym rodzajem blatów są także blaty wykonane z granitu. Z tego też względu niektórzy decydują się na taki właśnie wybór. Jest to oczywiście jedno z najdroższych rozwiązań.

Nie mniej jednak blaty wykonane z kamienia zalicza się do tych najbardziej trwałych. Z tego też względu decydując się na wybór blatu do nowej kuchni warto jest w sposób bardzo dokładny przemyśleć rodzaj, jaki będziemy chcieli zakupić. Cena zazwyczaj oznacza dużo lepszą jakość. Warto jest o tym pamiętać decydując się na tego typu rozwiązanie. Co do zasady meble kuchenne oraz blat wymieniamy po kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu latach użytkowania.