Sposób działania wykrywacza kłamstw

Każdy z nas czasem mówi nieprawdę, gdyż bywają sytuacje, kiedy jest to konieczne. Jednak są też osoby, które nadużywają tego i w konsekwencji ludzie ich unikają. Na co dzień uczymy się rozpoznawać kłamstwo na podstawie obserwacji i dotychczasowego doświadczenia i przeważnie nam to wystarcza. Jednak kiedy musimy na przykład udowodnić zdradę, to potrzebny jest jakiś dowód.

Kiedy korzystać z wykrywacza kłamstw?

polecany wykrywacz zdradyW życiu codziennym nie jest nam potrzebny wariograf, bo dowody są przydatne w sądzie, na policji czy w czasie sprawy rozwodowej. Oszustwa rozpoznajemy poprzez obserwacje drugiej osoby i uważne słuchanie komunikatu jaki do nas kieruje. Trzeba wiedzieć, że poza tym co mówimy, także nasze ciało wysyła komunikaty, które często są podświadome. Chodzi o mowę niewerbalną, która może nas zdradzić. Polecany wykrywacz zdrady jest urządzeniem, które pozwala na trafne wykrycie kłamstwa u badanej osoby. Pierwszy wariograf pojawił się na rynku wiele lat temu i od tamtej pory był systematycznie ulepszany, dzięki czemu jego dzisiejsza skuteczność jest oceniana na poziome nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent. Jego praca polega na rejestrowaniu reakcji fizjologicznych organizmu wywołanych bodźcami zewnętrznymi, które są wynikiem emocji. Bez wątpienia badanej osobie towarzyszą emocje, które powodują odpowiednie działanie naszego organizmu. Przeważnie kiedy mówimy nieprawdę, to pojawia się u nas przyśpieszone bicie serca czy nadmierna potliwość, które są bez problemu wyłapywane przez wariograf. Oszukanie tego sprytnego urządzenia jest bardzo trudne, dlatego też jego skuteczność jest oceniana tak wysoko. Przeważnie badania poligraficzne są wykonywane w celu ustalenia sprawcy wypadku czy przestępstwa, potwierdzenia lub zaprzeczenia ewentualnej zdradzie albo ustalenia przebiegu wydarzeń w obrębie konkretnego wydarzenia.

W Polsce organizacją odpowiedzialną za przeprowadzanie badań poligraficznych jest Instytut Badań Wariograficznych, który ma ogólnopolski zasięg. Każdy z nas może się poddać takiemu badaniu w instytucie lub w jednym z jego oddziałów zlokalizowanych w całym kraju. Cena takiego badania to koszt od tysiąca do tysiąca dwustu złotych. W ciągu tego samego dnia są przeprowadzana badania poligraficzne oraz podawane są wyniki końcowe.