Stalowy stojak do celu strzeleckiego

W drużynie od dawna preferujemy użycie gongów strzeleckich ponad tarczami, gdyż te pierwsze znacznie lepiej sygnalizują trafienie, i nie są tak jednorazowe jak zwykłe papierowe tarcze. Z racji iż korzystamy z broni wiatrowej, gongi są tym bardziej atrakcyjną formą tarczy strzeleckiej, ponieważ nie ulegają uszkodzeniu po trafieniu, tak jak ma to miejsce w papierowych tarczach, jakie wykorzystywane są najczęściej.

Stojaki do gongów i celów strzeleckich

stojak na gong strzeleckiGongi muszą być jednak zamontowane na stojakach by spełniać swoje zadanie, choć zróżnicowanie tych stojaków oznacza, iż mogą one być używane w różnych miejscach. Najpopularniejszy stojak na gong strzelecki to stalowy stojak huśtawkowy, nazwany tak gdyż wygląda jak szkielet huśtawki, na którym zamiast siodła jest zamocowany cel strzelecki. To najpewniejsza konstrukcja, będąca zarazem najstabilniejszym rodzajem stojaka, więc polecana jest każdemu strzelcowi, potrzebującemu miejsca na montaż dowolnego rodzaju gongu strzeleckiego o praktycznie każdej średnicy. Obrotowe stojaki zazwyczaj znajdują zastosowanie wśród rekreacyjnych strzelców wiatrowych, głównie młodszych, aczkolwiek czasem są wykorzystywane również na zawodach strzeleckich, w nieco zmienionej formie. Ten rodzaj stojaka wygląda niczym słup, czasem wysoki nawet na dwa metry, na szczycie którego umieszczone są obrotowe uchwyty na gongi, obracające się pod wpływem energii trafienia, lub też za sprawą wewnętrznego mechanizmu, obracającego gongi po zarejestrowaniu trafienia w cel. Wiele innych rodzajów gongów można zobaczyć zarówno wśród strzelców rekreacyjnych, jak i w strzelnicach wiatrowych, a wszystkie bywają dobrze przygotowane do zadania jakie mają spełniać. Stojaki są bardzo lekkie, aczkolwiek wytrzymałe, i nie mają żadnego ograniczenia co do wielkości gongu, jeśli nie mają dedykowanych zaczepów na jeden konkretny ich rodzaj.

Większość umożliwia przymocowanie gongu za pomocą sznurów, lub nawet małych łańcuchów. Kilka wersji posiada natomiast zaczepy, na które mocowane są same gongi. W większości przypadków, wybór stojaka strzeleckiego jest kwestią dobrej oceny ilości dostępnego miejsca. Niektóre bywają bowiem dość duże, dlatego też strzelcy często dopasowują stojaki do przestrzeni na której będą używane.