Szkolenia dla profesjonalnych operatorów dronów

Amatorską fotografią z użyciem bezzałogowej maszyny latającej może zajmować się praktycznie każdym, a maszyny obserwacyjne są w dużej mierze odpowiedzialne za rozpowszechnienie się dronów, oraz ich popularność. Profesjonalne fotografowanie za pomocą drona wymaga jednak posiadania nie tylko pozwolenia, ale również i certyfikatu kwalifikowanego operatora bezzałogowych maszyn latających, używanych do fotografii artystycznej czy przemysłowej.

Licencja dla zawodowego operatora dronów

licencja na dron dla fotografaZapotrzebowania na fotografów używających bezzałogowych maszyn latających nie brakuje. Są oni bowiem bardzo poszukiwani przez pary biorące ślub, które chcą uwiecznić okazję zdjęciami z niespotykanej perspektywy, przez organizatorów imprez masowych, również szukających nietypowego, przyciągającego uwagę materiału, oraz przez profesjonalistów pomiarowych oraz przemysłowych, wśród których drony używane są jako bardzo nowatorskie narzędzie do pomiarów. Od każdego operatora wymaga się jednak posiadania licencji, która uprawnia takowego operatora do wykorzystywania maszyny latającej w celach zarobkowych. Licencja na dron dla fotografa jest więc najważniejszym dokumentem, będącym wymaganiem w każdej firmie, która zatrudnia operatorów maszyn bezzałogowych do jakiegokolwiek zadania. Kursy na taką licencję nie są jednak rzadkością, a operatorzy mogą wybierać spośród wielu różnych ośrodków, wystawiających uprawnienia na pilotowanie maszyny bezzałogowej, wykorzystywanej w najróżniejszym celu. Zazwyczaj wybierana jest najprostsza licencja, obejmująca pilotowanie maszyny bezzałogowej w dzień, w zasięgu wzroku. Jest ona w zupełności wystarczająca dla większości operatorów zawodowych, choć ci którzy zajmują się fotografią artystyczną często wybierają bardziej rozszerzony wariant, pozwalający również na odbywanie lotów nocnych, oraz poza zasięgiem wzroku.

Kursy są najczęściej bardzo ekstensywne, i doskonale przygotowują operatorów do pracy z maszyną latającą, działającą na terenie zabudowanym, lub też w pobliżu dużych skupisk ludzkich. Każdy kurs wymaga od operatora poznania najważniejszych aspektów pilotowania, a egzamin końcowy jest na tyle wymagający, iż wyłącznie najlepiej przygotowani operatorzy są w stanie go ukończyć, a tym samym zająć się dronem zawodowo.