Wentylacja w nowo wybudowanym domu

 

Budując nowy dom trzeba od razu przemyśleć kwestię wentylacji pomieszczeń. Jest to konieczne, ponieważ zapewnienie właściwej wentylacji ma wpływ na wiele kwestii związanych ze zdrowiem jak i komfortem życia. Do tej pory w nowo budowanych domach jednorodzinnych stosowano najczęściej wentylację grawitacyjną. Wystarczyło jedynie zapewnić odpowiednie kanały wentylacyjne wypuszczające zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Od niedawna przepisy budowlane wymuszają zainwestowanie w wentylację mechaniczną.

Jak zapewnić odpowiednią wentylację budynku?

wentylacja mechaniczna z lublinaZacznijmy może od tego, że do tej pory wentylacja kojarzyła nam się głównie z regularnym wietrzeniem pomieszczeń. Jest to oczywiście najprostszy sposób na wymianę powietrza w budynku mieszkalnym. W nowych domach budowanych w tym roku coraz częściej montuje się wentylację mechaniczną opartą na rekuperatorach. Rekuperator to nic innego jak urządzenie, które wyciąga na zewnątrz budynku zużyte powietrze i wpuszcza do niego nowe. Następuje wymiana powietrza wraz z odzyskiem ciepła. Dzięki rekuperacji zyskujemy nie tylko odpowiednie zasoby świeżego powietrza, ale również ograniczamy do minimum straty ciepła. Mamy zatem wiele korzyści dzięki jednemu urządzeniu. W nowych domach świetnie sprawdza się wentylacja mechaniczna z Lublina, bo tamtejsze firmy instalują ją według najnowszych przepisów i najwyższych standardów. A co do przepisów budowlanych to trzeba wiedzieć, że od niedawna nastąpiły w nich bardzo duże zmiany. Składając wniosek o pozwolenie na budowę trzeba uwzględnić w projekcie budowlanym wentylację mechaniczną a dokładnie rzecz ujmując rekuperację. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązań pozwala na obniżenie ilości paliwa potrzebnego do ogrzania domu a co za tym idzie na obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Zastosowanie rekuperacji staje się więc koniecznością.

Najprostszym przykładem wentylacji mechanicznej jest klimatyzacja, której działanie jest bardzo podobne do działania rekuperatora. Dzięki klimatyzacji możemy mieć w domu świeże powietrze z zewnątrz, które dodatkowo będzie miało zadaną przez nas temperaturę. W rekuperatorach nie sterujemy temperaturą, ale odzyskujemy ciepło z powietrza, które będzie wydalane na zewnątrz. A to wszystko ma ogromne znaczenie zarówno dla naszego zdrowia jak i portfela.