Wybieramy izolację termiczną rurociągów

W celu zminimalizowania strat ciepła zazwyczaj stosuje się izolację rur ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania. W warunkach technicznych, jakie dotyczą budynków oraz ich usytuowania, konieczne jest znalezienie zapisku o obowiązku eliminacji strat ciepła przy przepływie ciepłej wody użytkowej, strat powstających w przewodach cyrkulacyjnych czy zasilających oraz powrotnych instalacji wodnej centralnego ogrzewania. Jaka jest najskuteczniejsza metoda termoizolacji?

Korzyści wynikające z izolacji rurociągu

polecana izolacja termiczna rurociągówOdpowiednio wykonana izolacja rur ciepłej oraz zimnej wody, a także centralnego ogrzewania chroni zarówno przed utratą ciepła, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z tarcia o przegrody w wyniku zmian temperatur przepływającej wody. W odniesieniu do rur posadzkowych pozwala na ograniczenie strat ciepła przesyłowego, które powoduje zmianę temperatury czynników dostarczonych do odbiornika ciepła. Izolacja rur pozwala ochronić nie tylko przed ucieczką ciepła, ale jednocześnie przed wykraplaniem się pary wodnej na powierzchniach rur, co ma miejsce w przypadku przepływu zimnej wody. Korzystnym wyborem jest polecana izolacja termiczna rurociągów. Może ona także zapobiegać kondensacji pary wodnej, a także powstawaniu pleśni oraz grzybów. Ponadto, w odniesieniu do instalacji zewnętrznych, pozwala zapobiegać zamarzaniu. Do ochrony rur stosowana jest otulina izolacyjna, która jest dostępna w różnorodnych rozmiarach, a także o odmiennej budowie czy strukturze. Najistotniejszym czynnikiem, jakim należy kierować się w przypadku wyboru otuliny jest zastosowany materiał. Termoizolatory są najczęściej wykonywane z materiałów porowatych, na przykład wełny szklanej, wełny mineralnej, styropianu, pianki poliuretanowej albo polietylenowej, jak również z kauczuku.

W celu izolacji rurociągów centralnego ogrzewania oraz centralnej wody użytkowej standardowo wykorzystywana jest otulina z pianki poliuretanowej. Wyróżnia się ona niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a tak ze jest sztywna i doskonale pozwala ochronić rurę przed uszkodzeniami. Otulina wykonana z pianki poliuretanowej dodatkowo wyróżnia się znacznym poziomem odporności na działanie chemikaliów. Występuje w odmianie miękkiej, twardej, a także super twardej.