Zasada działania przepompowni ścieków

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem stają się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Służą one zarówno do odprowadzania ścieków gospodarczych jak i wód opadowych, drenażowych oraz roztopowych. Są to zdecydowanie doskonałe rozwiązania służące zarówno właścicielom domków jednorodzinnych, jak i obiektów sportowych czy też ośrodków wypoczynkowych. Możemy spotkać się z nimi także w przypadku gospodarstw, które są położone daleko od głównej kanalizacji.

Przepompownie ścieków – czym są?

przepompownia ściekówPrzepompownie umożliwiają przede wszystkim skanalizowanie terenu bez dużej ingerencji oraz głębokich wykopów. Ponadto bez najmniejszych problemów mogą zostać wykonane nawet na terenie pagórkowatym, czy też górzystym. Spotkać możemy się z nimi wbrew pozorom nie tylko na terenach wiejskich, ale również miejskich. Podstawowe elementy, które stanowią wyposażenie przepompowni to zbiornik – najczęściej betonowy bądź polietylenowy, pompa, armatura z orurowaniem, a także układ sterujący całym mechanizmem. Nie uwzględniając tych podstawowych elementów, przepompownia ścieków może być wyposażona w dodatkowe, a sama jej budowa w głównej mierze uzależniona jest od wydajności, którą chce uzyskać właściciel. Możemy spotkać się zatem z urządzeniami posiadającymi jedną, dwie a nawet trzy pompy. Ponadto może ona zostać również wyposażona w elementy zautomatyzowane, które pozwolą na jej niezwykle prostą obsługę. Decydując się na własną przydomową przepompownię sam wybór powinniśmy uzależnić od jej przeznaczenia. Zwracajmy także uwagę na wydajność pompy pracującej, która zwykle osiąga około 4-5 l/s. Odpowiednio dobrana pozwala na uzyskanie optymalnych efektów, czyli zapobieganie cofania się nieczystości czy przeciwdziałanie zalania budynku. Samo działanie tego rodzaju urządzenia nie jest skomplikowane i opiera się na tłoczeniu nieczystości z budynków do zbiornika przepompowni. Pamiętajmy jednak, że sam montaż należy do skomplikowanych i powinniśmy go powierzyć w ręce fachowców.

Wysoka wytrzymałość zbiorników przepompowni na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie związków chemicznych sprawia, że możemy eksploatować ją przez długi czas. Ponadto w razie awarii sama naprawa oraz serwis nie pochłania całych naszych oszczędności. Jest to skuteczne rozwiązanie na szybkie oraz sprawne odprowadzenie ścieków.