Zastosowanie litych płyt poliwęglanowych

Tworzywa sztuczne tworzone są po to, aby zastępować te istniejące, dzięki nabywaniu nowych właściwości. Powstanie litych płyt poliwęglanowych zaczęło powoli wypierać z użycia szkło, ponieważ jest to materiał o niezwykle podobnym poziomie przezroczystości, jednocześnie będąc tworzywem znacznie wytrzymalszym i lżejszym. Można stosować je do oszklonych pokryć budynków a także niewielkich elementów wymagających trwałości i łatwości obróbki.

Do czego się stosuje lite płyty poliwęglanowe?

lita płyta poliwęglanowaWśród szerokiej gamy zastosowań litych płyt poliwęglanowych, najczęściej wykorzystywane jest oszklone pokrycia budynków a także szyldy reklamowe, witryny sklepowe czy osłony antywłamaniowe. Poliwęglan to tworzywo o wielokrotnie wyższym poziomie wytrzymałości niż szkło, przez co jest stosowane zamiast niego w wielu sytuacjach. Odróżnia je również lekkość i odporność na ogień, gorąco, przebarwienia czy promienie UV. Lita płyta poliwęglanowa często pojawia się jako osłona w maszynach przemysłowych a także w przedmiotach służących do zabezpieczania, jak maty ochronne czy oszklenia na balustrady balkonowe. Pojawia się w lampach ulicznych, przystankach autobusowych czy budkach telefonicznych. Jest materiałem, z którego wykonuje się tarcze policyjne, a także jako zastępstwo szkła w szkołach i przedszkolach. Płyty poliwęglanowe są nazywane bezpiecznym szkłem co sprawia, że jest idealne w sytuacjach, kiedy takie byłoby przydatne. Parkingi kryte, daszki wejściowe czy świetliki, również dlatego często są właśnie nich wykonywane. Wszelkie stojaki, szyldy czy tablice na reklamy również zyskują z wykonania z takiego materiału. Dzięki przezroczystości doskonale widać zawartość a wytrzymałość poliwęglanu nie dopuści do ich rozbicia. W tych i wielu innych przypadkach, płyty z zamiennika szkła nadadzą się dużo lepiej.

Dzięki powstaniu litych płyt poliwęglanowych, wiele konstrukcji może być wykonywanych w sposób dużo bezpieczniejszy niż przy użyciu szkła. Poliwęglan to materiał dużo lżejszy i jednocześnie wytrzymalszy, co sprawia, że można go używać do wielu sytuacji. Zarówno produkcja osłon antywłamaniowych, witryn sklepowych czy pokryć budynków, zadaszeń i osłon balustrad. Poliwęglan jest obecny w wielu miejscach, gdzie niebezpiecznie byłoby użyć szkła.