Zastosowanie sztukaterii styropianowej

Sztukateria dekoracyjna zyskuje popularność – zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i inwestorów. Wykorzystanie różnych elementów pozwala na ukształtowanie wyjątkowego wnętrza o niepowtarzalnym klimacie. Choć wydaje się ona domeną aranżacji tradycyjnych, coraz chętniej wykorzystywana jest także w innych stylach architektonicznych – nawet w odmiennym od klasycznego stylu nowoczesnym.

Sztukateria styropianowa do wnętrz

styropianowa sztukateriaDawniej sztukateria znaleźć można było wśród zamożnych mieszkańców. Wykonywana była z gipsu i zdobiła zarówno wnętrze, jak i elewacje bogato zdobionych domów. Współcześnie sztukateria ponownie zyskuje popularność, jednak do jej produkcji najczęściej wykorzystywane są lżejsze i praktyczniejsze materiały: styropian lub inne tworzywa sztuczne. Dzięki takiej technologii dekoracje są jednocześnie lekkie i odporne na różne czynniki. We wnętrzach styropianowa sztukateria to przede wszystkim eleganckie gzymsy, listwy i rozety. Elementy te sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Można je wykorzystać w salonie, sypialni, korytarzu, czy pokoju dziecięcym, a ze względu na wysoką odporność na wilgoć – także w łazience. Wyjątkowe detale i ornamenty doskonale będą współgrały ze znajdującymi się w pomieszczeniach dekoracjami. Dekoracje styropianowe prezentują bardzo dobrze. Przy ich pomocy można stworzyć dowolne wzory, zamaskować nierówności oraz pęknięcia. Z listew można wykonać między innymi dekoracyjne ramy pod obrazy lub telewizor. Wyjątkowej elegancji nadadzą także ramy z listew wypełnione zdobną tapetą – na przykład w kwieciste ornamenty. Jest to bardzo popularny wybór do sypialni. To świetna opcja na szybką metamorfozę wnętrza. Dodatkową zaletą jest fakt, że sztukateria jest odporna na wilgoć, dzięki czemu z powodzeniem można ją zastosować także w łazience. Listwy są łatwe w montażu. Ich solidne i trwałe wykonanie pozwala na ich użytkowanie przez wiele lat, zapewniając wciąż elegancki i klimatyczny wystrój wnętrza.

Współczesna sztukateria, dzięki zastosowaniu lekkich i odpornych materiałów może być stosowana właściwie wszędzie: we wnętrzach, łazienkach, a także jako ozdoba elewacji. Materiał, z którego została wykonana jest bardzo odporny i trwały. Poza popularnymi listwami i gzymsami można znaleźć także ozdobne rozety naściennie i sufitowe.