Zdrowe produkty słodzące

Chyba każdy z nas lubi słodkie produkty spożywcze, bo podnoszą nam poziom endorfin, Bez wątpienia cukier jest na potrzebny do codziennego funkcjonowania, gdyż stanowi źródło węglowodanów. Jednak warto wybierać jego zdrowe zamienniki.

Jakie są rodzaje produktów słodzących?

produkty słodząceCukier jest produktem spożywczym, który w obecnych czasach jest dodawany niemalże do wszystkich produktów spożywczych. Znajdziemy go w pieczywie, majonezie, gotowych daniach instant, nabiale, a nawet w chipsach. Jest silnie uzależniający oraz powoduje nadwagę, dlatego warto go wykluczyć lub chociaż ograniczyć w spożyciu. Nie da się zupełnie zrezygnować z niego, ale można zastąpić go zamiennikami. Zdrowe produkty słodzące, to przede wszystkim cukier brzozowy, czyli ksylitol, stewia, miód czy nawet cukier brązowy. Najbardziej kaloryczny z nich wszystkich jest miód i cukier brązowy, ale są znacznie zdrowsze od klasycznego cukru z trzciny cukrowej czy buraków cukrowych. Ksylitol i stewia są produktami roślinnymi, które są idealnymi zamiennikami cukru w diecie odchudzającej. Ksylitol jest mniej słodki od cukru, ma znacznie mniej kalorii i posiada działanie przeciwpróchnicze, dlatego też jest często stosowany w gumach do żucia. Jednak można go dodawać do wielu dań, deserów czy wypieków. Stewia natomiast jest jedynym naturalnym produktem słodzącym, który nie zawiera kalorii, a jest znacznie bardziej słodka niż cukier. Może być spożywana w postaci świeżych lub sproszkowanych liści albo ich wodnego ekstraktu.

Oczywiście nawet używając naturalnych zamienników cukru trzeba mieć na uwadze, że nie można ich nadużywać. W sklepach coraz częściej możemy kupić produkty zawierające zdrowe produkty słodzące, ale możemy je też kupić samodzielnie, aby mieć na własny użytek.